ALOJA
 Alojas novads | Aloja | Staicele | Brīvzemnieku pag. | Braslavas pag.

Alojas novads  -> Reportāžas -> Brīvzemnieku pagasts -> "Kolorīts" Slovākijā

05.11.2011.
Sidrabiņa lietiņš lija jeb „Kolorīts” Slovākijā

Tieši šādās noskaņās pagājušo nedēļas nogali pavadīja Alojas novada Puikules tautas nama sieviešu vokālais ansamblis „Kolorīts”, kurš no 1. līdz 5. decembrim piedalījās 6. Starptautiskajā Adventes un Ziemassvētku mūzikas festivālā Bratislavā Slovākijā.

Pēc konkursa nolikuma katra muzikālā vienība prezentēja 15 minūšu garu Adventes un Ziemassvētku dziesmu programmu. „Kolorīts” žūrijas vērtējumam piedāvāja raibu programmu – sākot ar tautas dziesmām un beidzot ar vienu no mesas daļām. Visas programmas vienojošais elements bija zvanu starpspēles, kuras papildināja programmu un ansamblis noskaņojās nākošajai dziesmai, lai sāktu to atskaņot paredzētajā tonalitātē. Zvanu skaņās skanošais „Sidrabiņa lietiņš lija” iesāka konkursa programmu. Šis sākums izrādījās zīmīgs visam ansambļa ceļojumam un arī iegūtajam vērtējumam.

Bet nu par visu pēc kārtas.

Ansamblim šis bija trešais starptautiskais konkurss. Iepriekšējie divi notika Grado Itālijā un Daugavpilī. Abos šajos konkursos tika iegūtas sudraba godalgas un īpašā sajūta, kas mudina piedalīties vēl un vēl. Atrast konkursa vietu nav grūti, vēl jo vairāk tāpēc, ka, ja tikko esi pabijis kaut vienā šādā konkursā, tā esi nonācis konkursu apritē – koordinatoriem tiek sūtīta dažādu konkursu un festivālu veidojošo kompāniju informācija par jaunumiem šajā jomā. Toties par konkursu Bratislavā informāciju interneta vietnē atrada ansambļa dalībniece Tamāra Pavlova. Pēc kopīgas iespēju un spēju apspriešanas nolēmām, ka varētu vēl vienu reizīti izmēģināt savus spēkus. Viens no faktoriem nenoliedzami bija konkursa laiks – Advente. Mūs mudināja rast līdzekļus dalībai konkursā vēlme paskatīties kādā Ziemsvētku tērpā ietērpta Bratislava un ne tikai tā. Jau vasarā tika iegādātas aviobiļetes, bet oktobrī apmaksāta mūsu uzturēšanās.

Tā kā uz Bratislavu tiešo reisu nav, lidojām uz 60km attālo Austrijas galvaspilsētu Vīni. Būt pilsētā un neapskatīt to nav ansambļa stilā, tāpēc 1.decembri pavadījām tieši tur. Pilsētas svētku rota sajūsmināja visas. Netraucēja ne vēsais un vējainai laiks, ne fakts, ka ātri paliek tumšs. Tieši apgaismojums un gaismas radītā noskaņa tikai pastiprināja vienreizējos iespaidus. Ne velti, veicot ekspresinterviju, vairākas ansambļa dalībnieces atzina, ka tieši Vīne Ziemassvētku rotā ir viena no spilgtākajām atmiņām.

2.decembris bija konkursa diena. Jau astoņos no rīta bijām konkursa norises vietā – pilsētas mēra rezidencē, bet deviņos tieši mūsu ansamblis atklāja 6. Starptautisko Adventes un Ziemassvētku mūzikas konkursu Bratislavā. Žūrijā profesore Blanka Juhanakova (Slovākija), profesors Bans Too (Singapūra), profesors Rolandas Daugela (Lietuva), maģistrs Milans Kolena (Slovākija).


„Kolorīts” - no kreisās ansambļa vadītāja Inguna Rijniece, Digna Virkstene, Biruta Hmeļņicka, Solvita Gintere, Lāsma Vanaga, Maija Martinova, Judīte Saldūksne, Tamāra Pavlova.


Bratislavas Jezuītu baznīcā, adventes koncertā

Apjautājos ansambļa vadītājai Ingunai Rijniecei un ansambļa dalībniecēm, kādas sajūtas bija pirms konkursa un pēc? Inguna atzina, ka pirms konkursa bijusi tikai viena doma – kaut beidzot ieskanētos balss, kura pirms došanās uz Slovākiju bija pazudusi, pēc tam – cik labi, galvenais uzdevums paveikts godam. Savukārt ansambļa dalībniecēm pirms konkursa nav bijis nekādu sajūtu, jo viss notika ļoti ātri, bet pēc konkursa nepameta labi padarīta darba sajūta. Katru reizi jau ir savas veiksmes un neveiksmes, bet šoreiz visa vienotā kompozīcija patika ne tikai ansambļa dalībniecēm, bet arī žurijas loceklim no Sigapūras. Tas bija atzīmēts arī mūsu novērtējumā, kuru rakstiskā veidā pasniedza kopā ar Sudraba diplomu. Sidraba lietiņš mūs pavadīja visu Bratislavā pavadīto laiku, bet tas bija mūsu pusē, jo tiklīdz devāmies ārā tā mitējās, bet telpās esot, norasināja. Vakara Adventes koncertā dzirdējām citus korus – konkursa laureātus. Visam ansamblim ļoti patika čehu bērnu koris „Motyli”, jo viņu izpildījumā tika izmantota liela dažādība – instrumenti, solistu dziedājums. 3.decembrī uzzinājām rezultātus, tos pasludināja Ziemassvētku tirdziņā Bratislavas centrā.


Sudraba godalgas pasniegšanas brīdis: Žūrijas pārstāvji Blanka Juhanakova un Rolandas Daugela kopā ar ansambļa vadītāju Ingunu Rijnieci

Lūk, rezultāti! 3.vieta- Jauktais nasamblis „Festivāls” (Krievija, Maskavas apgabals, 80 punkti), 2.vieta – „Kolorīts” (85 punkti) , 1.vieta – vokālā grupa „Vokabella” (Slovēnija, 91 punkts). Kamerkoru kategorijā pirmā vieta netika piešķirta. Bērnu koru kategorijā uzvarēja koris no Čehijas „Motyli” (92,5 punkti).

Sudrabs – sidraba Adventes laikā, trešais sudrabs „Kolorītam” starptautiskā konkursā. Vaicāju, kur tad slēpjas mūsu ansambļa spēks? Mūsu vadītāja uzskata, ka tas atrodams dziesmā un vienotā dvēselē, bet ansambļa dalībnieces tam pievieno spēju atbildīgā brīdī koncentrētries, esot tik dažādām, saliedēties vienā veselā. Tāpēc mēs novēlam visiem ansambļiem un koriem, kuri nespēj izlemt vai piedalīties starptautiskā konkursā - brauciet! Tas palīdz neiesūnot, saliedē kolektīvu. Ir ļoti vērtīgi paklausīties augstu profesionāļu vērtējumu, dzirdēt ko un kā dzied citi ansambļi un kori. Ta gan ! Kas neriskē tas nevinnē!

Ceturtā decembra rītā piedalījāmies 2. Adventes dievkalpojumā Jezuītu baznīcā. Arī pēc tā dzirdējām labus vārdus un ievērojām, ka esam ieguvušas arī dažus fanus, kuri bija atnākuši paklausīties tieši mūsu dziedājumu.

Katrs brauciens nes līdzi arī ceļojuma piedzīvojumus, jaunus iespaidus un pieredzi. Arī šis brauciens sagādāja pāris pārbaudījumus ansamblim kā kolektīvam, tāpēc es, kā ansambļa dalībniece varu būt patiesi lepna un laimīga, ka mēs esam vienotas un spējam saglabāt možu garu, palīdzēt viena otrai, neskatoties ne uz kādām peripētijām. Tāpēc gribu teikt lielu paldies mūsu ģimenēm, personīgi Alojas novada izpilddirektoram Gundaram Karlsonam, Gintam Ginteram, slovāku studentei Adrianai, kura gādāja par mums un bija ļoti pacietīga, mūsu darba kolektīviem un to vadītājiem, Tamārai Pavlovai par rūpēm un atbildību un īpašs paldies aviokompānijai „AirBaltic” par operativitāti!

Sidrabiņa lietiņš lija Ziemassvētku vakarā…. Lai Jums gaiši un skanīgi Ziemassvētki, dziesmots, jauks un bagāts Jaunais gads!

Ansambļa „Kolorīts” vārdā Digna Virkstene

Šī bija 1. Alojas novada Brīvzemnieku pagasta interneta lapa 2007.-2011.gadā
Lapas veidotājs Māris Kalējs
tālrunis 29216755, e-pasts marissanne.lv

2007-2011 © Alojas novada dome

Lapa pēdējo reizi labota 2011.gadā!
_____________Transports pa latviju un Eiropu! Uz Viļņas lidostu
Uz Kauņas lidostu
Transfēri
Ekskursijas pa Baltiju