ALOJA
 Alojas novads | Aloja | Staicele | Brīvzemnieku pag. | Braslavas pag.

Alojas novads  -> Reportāžas -> Brīvzemnieku pagasts -> Puikules pamatskola Comenius

01.07.2011.
Puikules pamatskola Comenius skolu sadarbības projektā

Pagājušā mācību gada sākumā ar tikšanos Spānijā, Basku zemes reģionā, sākās Comenius skolu sadarbības projekts Iestādi nākotni, kurā piedalījās arī Puikules pamatskola. Tā uzdevums – apzināt savas apkārtnes dabas un kultūras vērtības, iepazīstināt ar tām partnerskolas, sakņojot sevī lepnumu par pašu zemi, vēlmi to saudzēt un kopt, kā arī uzkrājot zināšanas par citām tautām un kultūrām.

Visu ziemu no skolas uz skolu ceļoja vēstules, kurās skolēni rakstīja par sevi, savu skolas ikdienu un vaļaspriekiem, tā tuvāk iepazīstot viens otru un reizē spodrinot arī angļu valodas lasīt un rakstīt prasmi.

Vienlaicīgi gatavojām arī Power Point prezentācijas ar fotogrāfijām un aprakstiem par Latvijas nozīmīgākajiem svētkiem un tradīcijām, kā tās atzīmējam un kopjam Puikulē.

Neilgi pirms mācību gada beigām Puikules pamatskolas skolotāju delegācija devās uz Itālijas pilsētu Taranto, lai piedalītos projekta otrajā sanāksmē. Tās mērķis bija noskaidrot, kā skolām veicas ar projekta galvenā uzdevuma – tūrisma maršruta un apraksta izstrādi, kā arī precizēt nākošā mācību gada uzdevumus.

Darba sesijas sākumā apmainījāmies ar dāvaniņām draugu skolām – pašu skolēnu darinātajiem suvenīriem. Tagad sešās Eiropas valstīs – Bulgārijā, Itālijā, Polijā Spānijā, Vācijā un Turcijā skolas sienu rotās senās Puikules muižas ēkas attēls, ietverts greznā, skolas puišu darinātā, koka foto rāmītī.

Tā kā projekta nosaukums paredz stādīšanu gan tiešā, gan pārnestā nozīmē, apmainījāmies arī ar katru valsti raksturojošu augu sēklām vai stādiem. Izvēlēties augu, kas vislabāk raksturotu Latviju, nemaz nebija tik viegli, kā likās sākumā – augu valsts līdzīga daudzās Eiropas valstīs. Beidzot izlēmām par labu kumelītei – dažos dārzos tā aug kā kultūraugs, citos – kā saudzējama nezāle, bet visiem labi pazīstama kā pirmais tautas medikaments cīņā ar dažādām veselības problēmām.

Pretī saņēmām narcišu sīpoliņus un saulespuķu sēklas – tās skolas puķu dobē jau krietni paaugušās, bet turku dāvātās sēklas nodotas skolotāja palīga Sarmītes Braslavas un pirmsskolas skolēnu kopšanā un uzraudzībā – siltzemju augam mūsu klimats varētu nepatikt, tāpēc likās, ka piemērotākā vieta tam būs puķupods.

Sanāksmes laikā atklājās, kā klimats var ietekmēt arī visa projekta gaitu. Turcijas un Basku zemes skolēni savu izvēlēto tūrisma maršrutu jau izstaigājuši un dokumentējuši fotogrāfijās, atliek vien piestrādāt pie aprakstiem un veidot bukletu. Mēs savā, Brīvzemnieku pagasta, prezentācijā varējām parādīt tikai galvenos maršruta pieturas punktus no foto arhīviem, jo pagājusī ziema bija gara, sniegiem bagāta un dabas pētījumiem ne pārāk piemērota. Līdzīgi klājies arī poļu partneriem.

Savukārt itāļu skolotāji projekta uzdevumu vispār nedaudz pārpratuši. Kopā ar skolēniem veikts brīnišķīgs pētījums par maizes ceļu no grauda līdz pusdienu galdam. Tajā ir izcelta gan dabas resursu nozīme cilvēku dzīvē, gan nepieciešamība tos aizsargāt, tomēr kopējam tematam īsti neatbilst, tāpēc nāksies krietni piestrādāt nākošā mācību gada sākumā.

Arī puikuliešiem darba vēl daudz. Sākumskolas klases savu darbiņu jau paveikušas.

Izpētīta gan vēsturiskā skolas ēka, gan senais parks, saskaitītas un fotogrāfijās iemūžinātas koku sugas, kā arī stārķu ligzdas, kas vienmēr bijušas neatņemama parka sastāvdaļa. 7. klase paspēja veikt savu maršruta daļu – pārgājienu uz Purezeru, pa ceļam iegriežoties klasesbiedra Jāņa mājās, kur uzsākta netradicionāla lauku saimniekošana – vīngliemežu audzēšana.

Vasaras darbiņš priekšā 5./8 klases kolektīvam – apciemot Mazā Ozolu ezera atpūtas vietu un tās saimniekus. Arī devītai - nu jau absolventu klasei, kura zemnieku saimniecību Vīksnas un tur iekopto dabas taku iepazīs jūlijā. Projekta gaitai variet sekot arī internetā - http://zubicom.blogspot.com , kur iespējams iepazīties ar valsts un gadskārtu svētku tradīcijām draugu valstīs un novērtēt Puikules skolēnu veidotās prezentācijas.

Tamāra Pavlova,
projekta koordinatore Puikules pamatskolā

Šī bija 1. Alojas novada Brīvzemnieku pagasta interneta lapa 2007.-2011.gadā
Lapas veidotājs Māris Kalējs
tālrunis 29216755, e-pasts marissanne.lv

2007-2011 © Alojas novada dome

Lapa pēdējo reizi labota 2011.gadā!
_____________Transports pa latviju un Eiropu! Uz Viļņas lidostu
Uz Kauņas lidostu
Transfēri
Ekskursijas pa Baltiju