ALOJA
 Alojas novads | Aloja | Staicele | Brīvzemnieku pag. | Braslavas pag.

Aloja -> Reportāžas -> 3.Latviešu klaidoņu saiets

10.06.2011.
Pasaules klaidoņi satikās Ungurpilī

Siltajā jūnija otrajā sestdienas vakarā Ungurpils ezera krastā norisinājās Vispasaules latviešu klaidoņu saiets. Aloja jau trešo reizi uzņēma pasaules apceļotājus, kurus droši var dēvēt par romantiķiem un piedzīvojumus alkstošiem ceļotājiem. Vispasaules latviešu klaidoņu saieta mērķis ir pulcināt un vienot latviešu ceļotājus un iepazīstināt ar savu redzējumu citus, ieinteresējot cilvēkus ceļot, klejot un visādi citādi iepazīt ceļojumu burvību un dažādību.

Pasākuma organizatori un atbalstītāji - SIA „Aloja – Starkelsen”, grāmatu apgāds SIA „Jumava”, Alojas kultūras nams, Alojas pilsētas bibliotēka, biedrība „Liepale” un „Ungurpils ezera saimnieks” kopā pulcēja vairākus desmitus klausītāju.


1000 jūdžu ceļotājs Harijs Sils stāstīja par savu piedzīvojumiem bagāto ceļojumu uz Singapūru. H.Sils piedalījies gandrīz desmit dažādas ekspedīcijās pasaulē, tostarp iekarojis augstākās pasaules virsotnes. Viņš pabijis arī Laosā un Kongo. Laosa ir mazattīstīta daudznacionāla valsts Âzijas dienvidaustrumos. Tur Harijs ieguvis uzticamu tajiešu draugu, kurš šovasar ieradīsies arī Latvijā pa ceļam uz Parīzi. Viņš atceras, ka Kongo visvairāk pārsteidzis tas, ka dažās republikas vietās vietējie baltos cilvēkus nebija redzējuši 30 gadus un automašīnas 7 gadus. Dažviet, lai nokļūtu vēlamā vietā bijis ceļš jācērt ar mačetēm. Šāds ceļojums pa Āfrikas valstīm izmaksājis aptuveni 120 tūkstošus latu, bet tas bijis iespējams pateicoties atbalstītājiem. To vidū viņš minēja maiznīcu „Lāči”, kura līdzi devusi 700 kg maizes. Tagad līdzekļu sarukuši līdz ar krīzes iestāšanos, bet tas joprojām nav atturējis viņu un pārējos ceļotājus doties pasaulē.

Apgāda „Jumava” vadītājs Juris Visockis dalījās atmiņās par piedzīvoto Izraēlā.


J.Visockis pasniedz Alojas novada domes priekšsēdētājai Dacei Vilnei fotogrāfijas no ceļojumiem.


Jaunieši Mārcis Kalniņš un Jānis Mednieks stāstījumā uzbūra ainiņas no ceļojumiem pa Norvēģijas ziemeļiem un Irānu. Jānis apgalvoja, ka ceļojumam pieticis vien ar 200 Ls, jo uz tālo zemi devies ar autostopiem. Neskaitot Irānas apceļošanu, ceļā turp un atpakaļ pavadījis mēnesi. Viņu pārsteigusi vietējo atsaucība un komunikabilitāte. Savukārt Mārcis pabijis Špicbergenā – salu arhipelāgā, kur mīt tikai 1800 iedzīvotāju. Viņš peldējies + 4 grādu vēsā ūdenī, kad laukā bijuši vien 6 grādi virs nulles.


Raimonda Dombrovska atmiņas par ceļojumu uz Ziemeļameriku aizrāva daudzus. Raimonds stāstīja par satikšanos ar baltajiem lāčiem. Vienu no tiem vietējiem nācies likvidēt, jo tas uzbrucis ceļotājiem. Viņš skaidroja, ka baltie lāči Arktikā ir ļoti agresīvi. Tie uzbrūkot visam, kas kustas, jo ir ļoti izsalkuši. Lai redzētu lāčus un Labradoras pussalu, nācies vietējos iedzīvotājus inuitus pierunāt 6 nedēļas. Ceļojums ildzis 6 dienas, bet tā bijusi kā vesela mūžība. Tas prasījis fizisku un emocionālu piepūli.

Jau otro gadu notika aizraujoša klaidoņu mantu izsole, kurā vairāksolīšanai nodeva ceļotāju relikvijas. Mantu izsole guva lielu klausītāju atbalstu.


Atver lādi ar ceļotāju relikvijām un citiem labumiem.


Notiek mantu izsole.


Latviešu klejotāju almanahā, kurš glabājas Alojas pilsētas bibliotēkā, parakstījās visi saieta dalībnieki-ceļotāji. Arī viesi no iepriekšējiem gadiem – alojieties Valdis Brants, Bruno Šulcs.


Kopīgi tika gādāts par zivju zupas sastāvdaļām

Noslēgumā ceļotāji un saieta apmeklētāji baudīja gardo zupu, kuru gatavoja Anda Graudiņa un viņas palīgi.

Pasākumu vadīja Jūrmalas teātra aktieri Ģirts Alsters un Mārtiņš Kagainis, kuri iejutās Piektdieņa un Robinsona Krūzo tēlā.


Piektdienis un Robinsons Krūzo atceļoja ar plostu.

Kopīgi vienojoties, pasaules klaidoņu saieta hronista titulu piešķīra ceļotājam Bruno Šulcam. Pieminēja I Latviešu pasaules klaidoņu saieta dalībnieku un flamenko ģitāristu, arī ceļotāju Andri Kārkliņu, kurš aizgājis mūžībā.


Aicinām visus ceļotājus, klejotājus un interesentus tikties nākamajā klaidoņu saietā!

Liānas Lilenblates-Sipko
teksts un foto
 

Šī bija 1. Alojas pilsētas interneta lapa 2007.-2011.gadā
Lapas veidotājs Māris Kalējs
tālrunis 29216755, e-pasts marissanne.lv

2007-2011 © Alojas novada dome

Lapa pēdējo reizi labota 2011.gadā!
_____________