ALOJA
 Alojas novads | Aloja | Staicele | Brīvzemnieku pag. | Braslavas pag.

ALOJA -> Reportāžas -> Lauku attīstība

02.12.2009.
Piemājas saimniecība "Lielkalni" - tūrisma objekts

Nodarbojas ar ārstniecības augu audzēšanu un pārstrādi. Saimnieki Aija un Dainis Paukšēni. Darbība tika uzsākta 2005.gada 1. jūlijā, Dainis Paukšēns reģistrējās kā nodokļu maksātājs. Šo soli spert iedrošināja lauku konsultante Velta Andersone, ko Aija tagad mīļi dēvē par saimniecības krustmāti. Pēc Andersones kundzes ieteikuma Aija un Dainis aizbrauca pie zinātnieces Māras Vaivares uz zemnieku saimniecību „Ragāres” Skrīveros. Redzētā vērienīgā bioloģiskā saimniecība atstāja lielu iespaidu. Visu rūpīgi pārdomājot un pārrunājot, abi saimnieki izlēma iegādāties ārstniecisko augu stādus (apmēram 1500).

2005.gada 18.novembrī tika uzarts lauks un jau nākamajā pavasarī dēstīti jaunatvestie stādi. Dārza ierīkošanas darbi daļēji tika finansēti no projekta „Atbalsts daļēji naturālo saimniecību pārstrukturizācijai”.

2006.gadā tika iesniegts pieteikums par darbības uzsākšanu atbilstoši bioloģiskās lauksaimniecības prasībām, un ar 2008.gadu „Lielkalni” ir sertificēta bioloģiskā lauku saimniecība.


Neliels ieskats dārzā.

Patreiz dārzā sakuplojuši ap 2000 dažādu šķirņu augu, ogulāju koku un krūmu stādi – lazdas, lielaugļu irbenes, smiltsērkšķi, melnie plūškoki, ēdamie sausserži, zelta jāņogas, aktimīdijas - ziemeļu kivi, citronliānas, bārbeles u.c.


Melnais plūškoks.


Irbenes.


Smiltsērkšķis.


Zelta jāņogas.

Tējaugi - ehinācijas, piparmētras, raudenes u.tml. Dārzā proporcionāli vairāk ir krūmaugi - lai ražotu veselību stiprinošus produktus, vitaminizētus dzērienus, kas palīdzētu cilvēkiem atvairīt vīrusus dabīgā ceļā. Interesants augs ir podofīls – viss augs satur podofilotoksīnu un sveķus, kas spēj noārdīt audzējus un tāpēc noder pret vēzi. „Šis augs gan vēl nav pieprasīts, tādēļ aug pie mums nelielā daudzumā”, - stāsta saimniece Aija Paukšēna.

Šogad tika iegūta PVD apliecība par ražošanu mājas apstākļos - Aija pati gatavo sīrupus, želejas, džemus, ievārījumus, marmelādes un tējas, ko pārdod vietējos tirdziņos un arī interneta veikalā. Ogas tiek uzglabātas saldētas (saglabājas visi vitamīni), un produkcija tiek ražota no svaigām ogām.

Aija rūpīgi vāc pieejamo informāciju, kā arī ir apciemojusi populāro zāļu tēju maisījumu speciālistu Dr.Tereško, ir apguvusi 180 stundu kursu „Bioloģiskā lauksaimniecība”, aktīvi iesaistās Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības asociācijā un seko jaunumiem lasot ikmēneša biļetenu.

Saimniecība, kā lauku tūrisma objekts, ievietota interneta mājaslapā www.celotajs.lv .

Nedaudz par nākotni.

2010.gada pavasarī plānots izveidot labiekārtotu laukumu ar telti, galdiem un soliem, informatīviem stendiem, lai varētu ekskursantiem parādīt un ļaut degustēt pašu ražotos labumus.

2010.gada septembrī – oktobrī plānots ar daļēju ES līdzfinansējuma piesaisti „Lielkalnos” izveidot nelielu un sertificētu ražotni.

Saimniecības "Lielkalni" saimniece Aija Paukšēna t.26362975, e-pasts: aijadzintra@inbox.lv

Inga Možvillo,
Alojas novada lauku attīstības speciāliste


Šī bija 1. Alojas pilsētas interneta lapa 2007.-2011.gadā
Lapas veidotājs Māris Kalējs
tālrunis 29216755, e-pasts marissanne.lv

2007-2011 © Alojas novada dome

Lapa pēdējo reizi labota 2011.gadā!
_____________