ALOJA
 Alojas novads | Aloja | Staicele | Brīvzemnieku pag. | Braslavas pag.

ALOJA -> Reportāžas -> Īģes lauku partnerība

30.10.2009.
Impulss Latgalē

Oktobra nogalē (29.-30.) biedrības Īģes lauku partnerība pārstāvji kopā ar kaimiņu biedrības Jūrkante biedriem un citiem interesentiem piedalījās Valsts lauku tīkla organizētajā pieredzes apmaiņas braucienā uz Latgali par LEADER pasākumu īstenošanu un mazās uzņēmējdarbības attīstības iespējām Rēzeknes un Ludzas pusē.

Rēzeknē mūs sagaidīja Austrumlatgales reģiona VLT speciālists Artūrs Šķesteris, kurš abas dienas bija mūsu labais gariņš un pavadonis. Esot Rēzeknē nevar neaplūkot atjaunoto Rēzeknes lepnumu - pieminekli pilsētas centrā Latgales Māru. Uzkāpām arī 15m augstajā Rēzeknes pilskalnā, kur saglabājušās Livonijas laika pilsdrupas un par kuru saglabājušās dažādas teikas par pils pārvaldnieka meitu Rozi.


Tālākais ceļš veda mūs uz Ludzu, kur tikāmies ar Ludzas partnerības pārstāvjiem un dalījāmies pieredzē (un mācījāmies) par partnerības darbiem un projektiem. Tā kā mums vēl nav šīs projektu pieņemšanas un vērtēšanas pieredzes, tad ar interesi uzklausījām ludzēniešus un mūsu puses Jūrkantes pirmo pieredzi, kurā dalījās tās koordinatore Dzintra Eizenberga.


Ļoti jauks bija Ludzas amatnieku centra apmeklējums, kurā vietējie amatnieki un mazie uzņēmēji tur godā senās amatniecības arodus - grozu darināšana, adīšana, vērpšana, podniecība, redzējām, kā no liniem vij virves un auklas.


Sarmīte vērpj.

Lai gūtu apstiprinājumu jau apgūtiem projektiem, vakara nokrēslā devāmies uz Ciblas novadu. Ciblas novada iniciatīvas grupa sekmīgi realizē telpu iekārtošanas projektu vietējās sabiedrības brīvā laika aktivitātēm. Jau bija gluži tumšs, kad apmeklējām pašā Krievijas pierobežā Ciblas novadā iniciatīvas grupas izveidoto Kara muzeju Līdumniekos. Tas patiešām bija ļoti interesants - pirmo reizi skatījām ļoti bagātīgo 2.pasaules kara un pat pirmā pasaules kara trofeju klāstu - munīcijas, tanku kāpurķēdes, izpletnis, ieroči, apģērbi, aprīkojumi, - tas viss pašu iedzīvotāju savākts. Otrā telpā bija agrāko laiku sadzīves priekšmeti, un pēdējā – padomijas atribūtika.

Nakšņojām pie Latgales lepnuma – Rāznas ezera viesu namā Rāznas pērle.

Otrā diena mūs sagaidīja ar saulīti un dažiem grādiem zem nulles.

Devāmies uz Griškānu pagastu lūkot tradicionālo amatniecības veidu - podniecību pie Andra Ušpeļa, kurš ir jau piektās paaudzes podnieks savā dzimtā. Mūsu acu priekšā veikli tapa jauna vāze, kā arī ļoti labā latgaliešu valodā (mēs pat visu sapratām!) pastāstīti un parādīti podniecības darba smalkumi, arī ceplis un tā darbības procesi. Kam patika īsti latgaliski zaļi brūnie toņi, varēja darbiņus arī iegādāties. Arī es nenocietos, un silta zaļi brūna vāze man atgādinās par šo ciemošanos.

Nākošā pieredze uzņēmējdarbībā bija redzama saimniecībā Untumi.


Šeit bija zirgi. Un viss pārējais, kas saistīts ar jāšanas sportu, gan izklaidi (vizināšanu droškās interesentiem, jauniem pāriem), kā arī darbojas ar reitterapiju - ārstēšanas metodi, kur galvenais dziednieks ir zirgs. Plašāk pazīstami arī ar stārķa ligzdu, kurā visu vasaru varēja datorā vērot stārķu ģimenes dzīvi. Daudz kas izdarīts piesaistot ES projektu naudu, un cer to darīt arī turpmāk. Labprāt darbojas arī skolēni, kam interesē zirgi.


Zirgu sētas Untumi zirgi  rotājas ar cepurītēm. 

Atpūtas vietā Kalēji Ozolmuižas pagastā varēja iepazīties ar lauku tūrisma iespējām, zivkopību, jo izveidota dīķu sistēma un audzē foreles, karpas, līdakas - makšķernieku paradīze! Ir atpūtas un sportošanas iespējas, kuras izmanto iestādes un skolas, kompānijas var svinēt nelielas viesības pirtī, neliela lauksaimnieciskā darbība (graudkopība - kā saimnieks Aivars Kjakse teica - 40ha graudi - tas Latgalē nav maz!). Nākotnē paredzēta arī ekskluzīva būve - skrejceļš vieglām lidmašīnām, pamats jau sagatavots.


Zivju gārņu baidīšana Kalējos.

Viena no pēdējām apmeklējuma vietām bija amatnieku darbnīca Apkalnmājas Verēmu pagastā.


Kā mums pastāstīja mājas saimniece Irēna Baufale, kura pati bijusi jāšanas sporta meistare, tā ir viena no retajām vietām Latvijā, kur gatavo zirglietas - šuj gan jaunas - sedlus, apaušus, sakas un visu pārējo aprīkojumu, gan arī labo un atjauno, šuj arī suņu kakla siksnas.


Tiek darinātas arī ādas jostas, siksnas, rokassomiņas un maciņi. Ģimenes veiksmīgi sadarbojas ar Valsts nodarbinātības dienestu un apmāca darbā 2 cilvēkus.

Pēdējā tikšanās bija Rēzeknes novada domē ar Rēzeknes kopienu partnerības koordinatori Inetu Brizgu. Viņa ļoti aizrautīgi izstāstīja par partnerības darbību, nupat noslēdzies projektu konkurss, kurā iesniegti 32 projekti un priekšā grūtais izvērtēšanas process. Katrā ziņā šī neilgā tikšanās deva mums lielu impulsu turpmākam darbam.

Domāju, ka šis pieredzes brauciens bija ļoti vērtīgs visiem, kuri ir iesaistījušies LEADER partnerībās un ticību tam, ka var daudz izdarīt arī ar nelieliem projektiem. Vēlu veiksmi un idejas nākošajā projektu kārtā, kura Īģei būs tūlīt jaunajā gadā! Un paldies organizatoriem par jauko iespēju apskatīt darbīgo Latgales pusi!

Astra Minalto
Īģes lauku partnerības pārstāve


Šī bija 1. Alojas pilsētas interneta lapa 2007.-2011.gadā
Lapas veidotājs Māris Kalējs
tālrunis 29216755, e-pasts marissanne.lv

2007-2011 © Alojas novada dome

Lapa pēdējo reizi labota 2011.gadā!
_____________