ALOJA
 Alojas novads | Aloja | Staicele | Brīvzemnieku pag. | Braslavas pag.

ALOJA -> Reportāžas -> Ale viesojas Tartu un Korvekulā

10.05.2009.
Alojas dziedātāji viesojas Tartu un Korvekulā

2009.gada 22.februārī Alojas kultūras nama jauktais koris „Ale”, iesaistoties akcijā „Ar dziesmu palīdzēsim”, vāca ziedojumus alojiešu novadnieka Indriķa Zīles kapa labiekārtošanai
10. maijā kora dziedātāji devās uz Tartu, lai satiktos ar draugiem Korvekulā un paveiktu ieplānotos darbus Raadi kapsētā. Braucienu uz Tartu Alojas kultūras nams organizē ik pavasari, lai godinātu Indriķa Zīles piemiņu un pilnveidotu sadarbību ar Korvekulas pašvaldību.
Domājot par draudzības saišu turpinātājiem tālākā nākotnē, „Ale” šoreiz ceļabiedros līdzi aicināja Alojas Mūzikas un mākslas skolas kori un tā diriģenti Anitu Āriņu.
Ceļš uz kaimiņvalsti Igauniju sākās septiņos no rīta ar rosību, piepildot autobusa bagāžas nodalījumu ar darba rīkiem, melnzemi un krāšņiem Alojas dārznieku audzētiem ziediem. Ceļa kukulī bija arī Alojā ceptie gardie kliņģeri, Ungurpilī ievāktās tējas un smiltsērkšķu sīrups, svaigi un smaržojoši pavasara gurķi.Un protams - skanīgas dziesmas.


Desmitos rītā Tartu pie Vanemuines teātra mūs sagaidīja teātra sabiedrisko attiecību speciāliste Mall Turk (no kreisās).Viņa mūs iepazīstināja ar teātri gandrīz divu stundu ilgā ekskusijā.

VANEMUINES TEĀTRĪ


Mums bija ekskluzīva iepēja pabūt VIP personu telpā, kur pirmizrāžu sākumu gaidījuši arī valstu prezidenti. Teātra pirmsākumos šajā telpā atradās direktora kabinets.Teātra direktors bijis slavens ar prasīgumu un ticis dēvēts par „veco briesmīgo direktoru”. Pa fotogrāfijā redzamajām durvīm, kas šodien paslēptas aiz plaukta, viņš izrāžu laikā mēdzis doties tieši uz skatuvi, lai skaļā valdonīgā balsi norātu aktierus. Īpaši nežēlastībā krituši operas soprāni, kas dziedājuši ar neskaidru dikciju. Reiz izrādes laikā direktors jautājis skatītājiem vai viņi sapratuši solistu dziedāto tekstu.


Neaizmirstams bija brīdis, kad abi kori uz teātra skatuves dziedāja „Pūt vējiņi”.Mūsu dziedāšanu pa iekšējo translāciju varēja noskatīties visi tobrīd teātrī strādājošie.


Teātra šūšanas darbnīcā visi ar aizrautību meklēja zemē nokritušās adatiņas, jo ir ticējums, kas adatiņu atrod, tam piepildās kāda vēlēšanās.


Iespaidīga bija teātra dekorāciju un rekvizītu darbnīca, kur gadā top 22 pirmizrādēm nepieciešamais.


Alojiešu delegācijas foto ar teātra rekvizītiem un maskām.


Katrs dāvanā saņēma „karaļa kroni” – kādas bērnu izrādes programmiņu.

RAADI KAPSĒTĀ


Ieejas vārti Raadi kapsētā


Katrs atrada sev darbiņu, lai padarītu skaistāku I.Zīles kapavietu.


Meitenes kārtoja vāzēs ziedus


Par mūsu viesošanos bija priecīga Aija Landore, kas dzīvo Tartu un ikdienā rūpējas par kapavietas sakopšanu.


„Ales” dziedātājas Aina un Inese no sūnām attīra kapa plāksnītes


Viņiem palīdz Aivars un Marija


Tagad varam izlasīt, ka Tartu kapsētā apglabāti arī Indriķa Zīles vecāki - Bērtulis un Anna Zīles.


Mūsu kopīgā darba rezultāts.


Skan Indriķa Zīles tautas dziesmas apdare „Silta, silta šodien saule”

KORVEKULAS PAMATSKOLĀ


Mūs sagaida Korvekulas pārstāvji (no kreisās) - pašvaldības vadītāja padomniece sociālajos jautājumos Jaana Puur, pamatskolas saimniecības vadītājs Einars, sieviešu biedrības vadītāja Elena, bērnudārza audzinātāja Lea, bibliotekāre un gids Tiina Kohver.
Pēc garšīgām pusdienām skolas aktu zālē tikāmies ar Korvekulas sieviešu kori un tā diriģenti.


Muzikāls sveiciens igauņu draugiem no Alojas Mūzikas un mākslas skolas kora


Daļa no igauņu sieviešu kora sveica mūs ar šīs vasaras Igaunijas Dziesmu svētku repertuāra dziesmām. Jau agri pavasarī piedalījies atlases skatē koris ar sirds drebēšanu gaida vai būs kopkora dalībnieku vidū, jo konkurence ir liela un Dziesmu svētkos dzied tikai paši labākie .Jāatzīst, ka igaunietes dziedāja ļoti aizrautīgi.


Jaunās diriģentes Laines Liepiņas vadībā koncertā latviešu tautas dziesmu apdares dziedāja „Ale”.


Koru diriģenti ātri atrada kopīgu valodu un jau plāno koru draudzības koncertu Alojā.


Emocionāls koru tikšanās noslēgums – igauņu un latviešu valodās dziedāta „Pūt, vējiņi”. Kā atzina igauņu diriģente, jau no pirmajiem mirkļiem licies - pazīstam viens otru jau sen. Tāpēc draudzība jāturpina.

KORVEKULAS BĒRNUDĀRZĀ

Kad jau likās, ka jau piedzīvotās emocijas grūti ar ko pārspēt, kā sapnī sajutāmies apmeklējot šī gada februārī atklāto Korvekulas pašvaldības bērnudārzu.


Vecā bērnudārza ēka (pa labi) veiksmīgi apvienota ar jaunuzcelto piebūvi. Līdzīgs projekts skiču stadijā izstrādāts arī Alojas pirmskolas izglītības iestādei „Auseklītis”. Tā realizācija alojiešiem vēl priekšā, tāpēc ar lielu interesi vērtējām igauņu paveikto. Pirmais iespaids – viņi šajā iestādē ieguldījuši vislabākās idejas un nav taupījuši finanšu līdzekļus.Kā atzina pašvaldības vadītājs Aivars Soops, lai nebūtu vēlreiz jāpārtaisa.


Pirmais, ko ieraudzījām ieejot bērnudārza ēkā bija ... baseins. Dažam pat elpa aizrāvās. Šo „ekstru” ikdienā izmanto gan bērnudārza audzēkņi, gan skolēni.Te speciālistu vadībā notiek ūdens vingrošanas grupu nodarbības. Brīvo laiku baseinā un saunā pavada arī Korvekulas ģimenes.


Mēs nekavējāmies ne mirkli...


...un pat pēc stundas negribējās izkāpt no baseina.


Bērnudārza nodarbību telpasTARTU VECPILSĒTĀ


Pirms mājupceļa baudījām svētdienas pēcpusdienas atmosfēru vecpilsētā. Mirklis pie pilsētas strūklakas – iecienītas satikšanās vietas Tartu.


Interesantais ēkas logu noformējums pie Tartu Universitātes.


Pusdesmit vakarā. Esam tikko atgriezušies Alojā un, rotājušies ar karaliskajiem kroņiem, dziedam Indriķa Zīles tautas dziesmu apdari „Es uzkāpu kalniņā” pie piemiņas akmens izcilajiem alojiešiem.

Reportāžu sagatavoja I.Laizāne
Foto : Artis Kagainis un Ineta Laizāne

Šī bija 1. Alojas pilsētas interneta lapa 2007.-2011.gadā
Lapas veidotājs Māris Kalējs
tālrunis 29216755, e-pasts marissanne.lv

2007-2011 © Alojas novada dome

Lapa pēdējo reizi labota 2011.gadā!
_____________