ALOJA
 Alojas novads | Aloja | Staicele | Brīvzemnieku pag. | Braslavas pag.

ALOJA -> Reportāžas -> Sveču diena

05.02.2009.
Sveču liesmiņās lūkojoties

Senos laikos, kad ļaudīm vēl nebija pulksteņu, laiku noteica pēc saules, mēness un zvaigznēm. Ar galveno gada laika iedalījumu - Saulgriežu svētkiem - vien nepietika. Precīzākai laika noteikšanai bija vajadzīgs sīkāks laika iedalījums. Un tā radās dažādas ziemā svinamās dienas. Viena no svinamām dienām bija Sveču diena - 2. februāris - tā ir viena no Māras dienām - Ziemas Māra.

Tautā šo dienu vēl sauc dažādi:

Svecaine, Grabenīca, Groninica, Vēja diena, Govju diena.

Sveču diena iezīmē pašu ziemas viduci un tāpat kā katrā gada laikā, svētkos, godos, darba un atpūtas brīžos šai dienai bija raksturīgas savas dziesmas, rotaļas, paražas un arī savi ēdieni.

Alojas pilsētas bibliotēkā 5. februārī viesojās AAV 2. klases skolēni ar savu audzinātāju Maiju Bašenu, lai kopīgi nosvinētu Sveču dienu un kaut ko vairāk uzzinātu par šīs dienas tradīcijām. Kopīgi aizdedzinot katrs savu līdzpaņemto mazo svecīti sveces gaismiņā iepazīstināja ar sevi un mēģināja cildināt katrs savu labāko īpašību.

No bibliotekāres stāstījuma skolēni uzzināja, kas tad Sveču diena pēc tradīcijas ir, ko tajā dara, ieklausījās tautas dziesmās un atbildēja uz bibliotekāres uzdotajiem jautājumiem par Sveču dienu.

Kopīgi tika aplūkota bibliotēkā izkārtotā sveču izstāde, nelielā kolekcija ar apsveikumu kartiņām, kuru tematika ir sveces, kā arī aplūkoja grāmatu izstādi, kas saistīta ar svecēm.

Neizpalika latviešu tautas ticējumu lasīšana par Sveču dienu un skolēni mēģināja pēc ticējumiem saprast kāds tad laiks mūs sagaidīs pavasarī, vasarā un rudenī.

Tad jau lūkosim ticēt vai neticēt šiem tautas ticējumiem!

Azartiska izvērtās mīklu minēšana, kurā visi iesaistījās ar lielu degsmi.

Lūkojoties sveču liesmiņās tikšanās laiks paskrēja nemanot un skolēniem bija jādodas atpakaļ uz skolu citas zinības apgūt.

Fotoreportāžu sagatavoja
Alojas pilsētas bibliotēkas bibliotekāre Kristīne Liepiņa 

Šī bija 1. Alojas pilsētas interneta lapa 2007.-2011.gadā
Lapas veidotājs Māris Kalējs
tālrunis 29216755, e-pasts marissanne.lv

2007-2011 © Alojas novada dome

Lapa pēdējo reizi labota 2011.gadā!
_____________