Staicele - Reportāžas - Mārtiņdienas bazārs

10.11.2011.
Mārtiņdienas Bazārs Staicelē

Mārtiņam gaili kāvu
Vaskotām kājiņām,
Lai aug mana rudzu druva
Zeltītām vārpiņām.

(L.t.dz.)
 

Mārtiņdienā ar dziesmām, dejām un tradicionālo Bazāru staicelieši pavadīja rudeni un sagaidīja ziemas sākšanos. Pie vecā muzeja-kroga saimniece (muzeja vadītāja Indra Jaunzeme) laipni sagaidīja Mārtiņbērnus (5 un 6 gadīgās grupas audzēkņus), kuri ģērbušies krāšņās maskās skandēja dziesmas, uzdeva mīklas un dejoja.Pēc kārtīgas izkustēšanās ķekatnieki tika aicināti muzejā, kur saimniece tos cienāja ar siltu tēju un dažādiem gardumiem. Vēlāk andelēties gribētāji tika gaidīti klubā „Čempiņš”, kur notika tradicionālais Mārtiņdienas Bazārs. Aktīva mantu tirgošana, solīšana un laimēšana tieši Mārtiņos Staicelē notiek no 2003.gada. Šogad to organizēja Staiceles lībiešu muzejs „Pivālind” sadarbībā ar Tūrisma informācijas centru un Staiceles senioru biedrību.


Sievas piedāvāja nobaudīt šmorētus kāpostus ar desiņām, plātsmaizi, ceptus ābolus, pīrāgus un citas vēderiem gādātas lietas. Gaļina Kalniņa un Baiba Ozola cepa gardas pankūkas.


Dace Virse no Vīķiem bija pagatavojusi brīnumgardu ķirbja krēmu. Varēja iegādāties kaltētus augļus, tējas un burciņas ar sagatavotiem krājumiem ziemai un citus lauku labumus.


Rokdarbnieces pircējiem piedāvāja dažādus darinājumus – šalles, zeķes, cimdus, rotaslietas, filcēšanas tehnikā tapušas gleznas un piespraudes.


Vairāksolīšanā bija iespējams iegādāties ziemas priekiem paredzēto inventāru – slēpju komplektus, slidas un slēpju zābakus.
Ikviens bija aicināts piedalīties Mārtiņgaiļa vārda minēšanā. Pareizās atbildes autors īpašumā ieguva māla tējas krūzi.


Bazāra loterija pulcēja kuplu pulku tirgus apmeklētāju, jo tajā bija iespēja iegūt gan saimniecībai noderīgas lietas, gan vēderpriekam un veselībai ko īpašu.
Par lustīgu mūziku gādāja Antis Bergs un Ziedonis Pelēkais, arī ansamblis „Dziesmu draugi”.


Bērni piedalījās mīklu minēšanā, atjautības uzdevumu risināšanā. Tika godināti vārda dienas gaviļnieki – Mārtiņi.

     Bilžu albums >>>

teksts un foto
Liāna Lilenblate-Sipko