Staicele - Reportāžas - Muzejs - Muzeju nakts

14.05.2011.
Muzeju nakts Staicelē

14. maijā visā Latvijā notika Muzeju nakts pasākumi, tostarp arī Staicelē. Muzejam šī bija īpaša diena, kurai tās darbinieki gatavojās vairāku mēnešu garumā.


Muzeja apmeklētāji ar interesi gaida pasākuma atklāšanu.


Muzeja vadītāja Indra Jaunzeme uzrunā apmeklētājus.

Tovakar atklāja jauno pārrobežu projektā veidoto ekspozīciju „Viens par visiem, visi par vienu”. Tā veidota par Staiceles Brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrības vēsturi.


Inese Timermane, Indra Jaunzeme un Rasma Taulavičus Muzeju nakts pasākuma atklāšanā.

2009.gadā muzejs iesaistījās Igaunijas-Latvijas pārrobežu projektā „Brīvprātīgo ugunsdzēsēju darba un ugunsdrošības jautājumu aktualizēšana” (Fire Safe EU30073).


Tika saņemts atbalsts un par projektā iegūtajiem līdzekļiem muzejs iegādājās lieliskas stikla vitrīnas un planšetes bilžu, dokumentu un citu vēstures liecību izstādīšanai. Iegādāta interaktīvā tāfele, projektors, dators un mobilais pacēlājs cilvēkiem ar kustību traucējumiem, arī manekeni.


Jaunās vitrīnas un manekeni.


Jauniegūtie manekeni kalpos dažādu ugunsdzēsēju tērpu demonstrēšanai.

Muzeja direktore Indra Jaunzeme kā vienu no vērtīgākajiem projekta ieguvumiem min digitālo tāfeli un mobilo pacēlāju.
Muzeja apmeklētāji vēro Staiceles un BUB vēstures prezentāciju.

Tāfele kalpo kā brīnišķīgs palīgs dažādu prezentāciju demonstrēšanai. Tā palīdz kā skolēniem, tā arī citiem muzeja apmeklētājiem izprast un apzināties savas dzimtās vietas izcelsmi un attīstību. Savukārt mobilais pacēlājs muzeja rīcībā nonāca šopavasar. Tas palīdzēs cilvēkiem ar kustību traucējumiem iekļūt muzejā, jo stāvās trepes līdz šim liegušas visiem gribētājiem to apmeklēt.
Interesenti aplūko jauno ekspozīciju.

Pirms tam ap pulksten 19 durvis vēra Staiceles vecā muzeja ēka – krogs, kurā skolotāja Irēna Graviņa bērniem vadīja radošās nodarbības.


Mazajiem un viņu vecākiem bija iespēja no sāls mīklas un plastilīna veidot dažādas latviešu rakstu zīmes.
Nodarbībā tapušie darbiņi.
Citi zīmēja un krāsoja.

Sadarbībā ar Salacgrīvas novada domi, Latvijas Brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrību apvienību un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu tapusi grāmata par Brīvprātīgo ugunsdzēsēju kustību Latvijā, kurā neliela daļa atvēlēta Staiceles Brīvprātīgo ugunsdzēsēju darbības vēsturei. 10. maijā Rīgā Valsts ugunsdzēsības muzejā notika grāmatas atvēršanas svētki. Svinīgajā pasākumā piedalījās arī staicelieši.


Rasma Taulavičus, Inese Timermane, Agris Rubenis un Indra Jaunzeme.


Vidū grāmatas autori – Solveiga Smiltene (otrā no kreisās) un Tonu Kiiver (Igaunija).


Grāmatas līdzautore Staiceles muzeja direktore Indra Jaunzeme ar Igaunijas pārstāvi Tonu.


Staiceles vidusskolas skolēni apmeklēja VUGD muzeju.


Muzeju nakts pasākumā I.Jaunzeme pasniedza nesen tapušo grāmatu tiem labajiem cilvēkiem, ar kuru palīdzību projekts ticis realizēts. Tie ir - Dace Vilne, Jānis Bakmanis, Edīte Kalniņa, Leo Gaigals, Agris Rubenis, Aina Berga, Anita Strokša, Jānis Kukmils, Nauris Kollis, Māris Borisovs, Māris Jaunzems, Andis Taulavičus, Egons Brants, Aigars Apiņš, Gundars Apiņš, Dainārs Konrāds un Staiceles pilsētas pārvalde.Grāmatas dāvinās Staiceles pilsētas bibliotēkai, Staiceles vidusskolas bibliotēkai, citām novada bibliotēkām, arī Alojas muzejam.

Indra Jaunzeme stāsta, ka Muzeju naktī kā organizētāji iesaistās jau sesto gadu. Viņa priecājas, ka šogad apmeklētāju skaits bijis divreiz lielāks kā citus gadus.


Jauno ekspozīciju bija ieradušies aplūkot ne tikai staicelieši, bet arī ļaudis no Rīgas, Limbažu un Salacgrīvas novada.

Muzeja darbinieki aicina ikvienu, kam saglabājušās vēstures liecības par Staiceles Brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrību vai Staiceles vēsturi, sazināties ar muzeja vadītāju Indru Jaunzemi.  

Teksts - Liāna Lilenblate-Sipko
Foto – Māra Strokša, L.Lilenblate-Sipko