Staicele - Reportāžas - Vidusskola - Meteņi

03.03.2011.
Meteņi Staiceles vidusskolā

   Ejat, bērni, laižaties
   No kalniņa lejiņā,
   Lai aug mums gari lini
   Dzeltenām pogaļām.

Marta pirmajās dienās Staiceles vidusskolas sākumskolas bērni kopā ar savām klašu audzinātājām jautrā, draiskā noskaņojumā, ģērbušies maskās, ar dažādi pielāgotiem braucamrīkiem, pulcējas pie skolas Meteņa dienas pavadīšanai.Lielīdamies, kā jau Meteņos nākas, visi devās uz kalnu. Lieloties un jautrojoties kalna gals tika sasniegts pavisam ātri.

Skolotāja Glorija Vizule pārrunu veidā ar bērniem noskaidroja pašu galveno.

ka Meteņi ir laiks pirms gavēņa, tādēļ galds ir īpaši bagāti klāts, jo sekojošajā gavēņa laikā gaļu nelieto un ēdiens ir daudz pieticīgāks,

ka Meteņu mielastā ir gaļas un pīrāgu pārpilnība, ka īpaši tradicionāls ēdiens ir tā sauktais grūdenis, gatavots no grūbām un pupām vai zirņiem, kam pievienota cūkgaļa,

ka gatavo arī zīdeni ar cūkas galvas pusi. Cūkas šņukurs tiek dots bērniem, lai ātrāk iemācītos rakstīt,

ka masku gājieni, kas aizsākušies vai nu Miķeļos vai Mārtiņos tiek izbeigti Meteņos,

ka vēl pēdējo reizi jautrās, auglību un svētību nodrošinātājas ķekatas dodas no mājas uz māju, veicinot auglību katrā sētā, kur tās iegriežas. Maskas ir tās pašas tradicionālās - čigāns, dzērve, lācis, āzis, nabags, sievietes pārģērbjas par vīriešiem un vīrieši par sievietēm,

ka svarīga ir arī laika pareģošana Meteņos: Kāds laiks Vastalāvī - tāds būs arī Lieldienās. Ja Vastalāvī sniegs uz jumta, tad tas būs arī Lieldienā. Ja Metenī palāses pil un gailis var no viņām padzerties, tad būs labs gads. Ja Vastalāvju dienā mēness trīs dienas vecs, būs labs gads, ja vecāks, tad slikts.

ka Meteņdienā jālaižas ar ragaviņām no kalna, jo tas veicina linu augšanu. Jo kalns augstāks, jo brauciens ātrāks, jo arī lini kuplāki un raženāki.

Tad nu uz kalna turpinājās lielīšanās gan par kāpostiem un labību, gan naudas maisiem un tikumiem, gan matiem un tēva bārdu, kuram nu garāka un kuplāka!

Audziet man gari lini,
Mirkstiet balti ezerā!
Es māsiņas vizināju
Metenīša vakarā.

Sporta skolotāja Inga Konrāde bija padomājusi par dažādiem nobraucieniem no kalna.Jautrība sita augstu vilni, aukstais laiks saldēja vien tikai tos, kuri bija kautrīgāki uz lielīšanos!

Katra klašu grupa saņēma saldumu balvu, arī oriģinālāko braucamrīku ..


.. Diāna Šerbakova, Mārcis Rumba, Toms Poļaks) ..


.. un masku autori Lilita Ozoliņa un Zane Konstantīnova saņēma balviņas.

Paldies vecākiem, skolotājām un bērniem par atsaucību!

   Bilžu albums >>>

Sākumskolas skolotāja Inga Neimane