Staicele - Reportāžas - Mūzikas un mākslas skola - Sniega skulptūras

26.02.2011.
Sniega skulptūras Staicelē

Staiceles Mūzikas un mākslas skolas audzēkņi jau vairākas reizes veidošanas pasniedzēja Kārļa Īles vadībā ir veidojuši ledus un smilšu skulptūras.

Arī šogad bija iecerēts veidot ledus skulptūras. Taču izrādījās, ka šoziem zem biezās sniega segas tīrs ledus bija spējis sasalt tikai dažu centimetru biezumā, un tas nebija izmantojams skulptūru izgatavošanai. Tādēļ dzima ideja par sniega skulptūru izveidi. Vēlāk gan izrādījās, ka daudzie atkušņi un lieti, kas mainījās ar saliem, bija galīgi sabojājuši biezo sniegu. Tas bija pārvērties par kārtainu ledainu masu.

Tikai pati sniega virskārta apmēram 7 centimetru biezumā bija irdena un pūkaina. Kas tomēr bija pietiekami, lai veidotu sniega skulptūras pēc tehnoloģijas, kuru Kārlis bija iemācījies Somijā. Latvijā ir pierasts veidot sniegavīrus un sniega cietokšņus, tikai tad, kad temperatūra ir nedaudz plusos un sniegs ir slapjš un lipīgs. Savukārt ziemeļnieki prot darboties ar sniegu pie jebkuriem mīnusiem.

Tā pasniedzējs kopā ar bērniem, kuri nenobijās no lielā sala, ar lāpstām vāca irdeno sniega kārtiņu un presēja to lielos maisos. Skolas priekšā, par izbrīnu vietējiem iedzīvotājiem, tika izveidota lielu miskastes maisu kolonāde. Šādi sapresēts sniegs pat pie liela sala dažu dienu laikā sasalst vienmērīgā, blīvā sniega klucī. Tad skolēni un pasniedzējs, bruņojušies ar lāpstām, kaltiem un zāģiem, kas ir galvenie sniega apstrādes instrumenti, devās cīņā ar lielajiem sasalušajiem sniega klučiem. Vienas garas dienas laikā tie pārtapa par pirmo sniega skulptūru izstādi Staicelē. Galvenie izstādes darbu veidotāji bija 5. kursa audzēkņi, kuriem šis bija kā diplomdarba aizstāvēšanas ģenerālmēģinājums.

Izstādes nosaukums „Muzikālais piliens” radās darba procesā. Taču jau pašā sākumā skolēniem tika dota mūzikas tēma. Tādejādi gribējās uzsvērt mākslas un mūzikas lielo saistību, un šī taču ir Staiceles mūzikas un mākslas skola.

Vizuāli plastiskās mākslas 5.klases audzēkņi veido savas skulptūras:


Līga un Anda


Miks un Ritvars


Sniega skulptūras pašā sākuma procesā


Miks


Laura


Tēlnieks, skolotājs Kārlis Īle pasākuma klātesošos iepazīstina ar skulptūru tapšanas procesu.

Vizuāli plastiskās mākslas 5.klases audzēkņi prezentē savas veidotās skulptūras:


Ritvars


Miks


Laura


Laura


Anda un Līga

Sagatavoja Ārija Daugule.
Foto: Indra Jaunzeme.