Staicele - Reportāžas - Vidusskola - Literārie lasījumi

10.02.2011.
Literārie lasījumi Staiceles vidusskolā

Otrais mācību semestris Staiceles vidusskolā sākās ar literārajiem lasījumiem 1. – 7. klašu skolēniem, lai viņos rosinātu un attīstītu tēlaino domāšanu, prasmi klausīties, lai iepazīstinātu ar dažādiem autoriem, kam jubilejas janvārī. Vidusskolēniem tas bija nopietns treniņš publiskajā runā. Projekta iniciatore – literatūras skolotāja Antra Rudzīte – kopā ar 10., 11., un 12. klases jauniešiem, kas aktīvi iesaistījās tekstu izvēlē un literāro lasījumu sagatavošanā, janvārī izveidoja savdabīgas mācību stundas.


Literārie lasījumi notika gan skolas bibliotēkā, gan ar modernajām tehnoloģijām aprīkotā klasē, lai ar internetā www.e-biblioteka.lv rodamajiem video materiāliem uz liela TV ekrāna vizuāli bagātinātu lasījumus. Bibliotekāre Iveta Apsīte vienmēr bija izveidojusi atbilstoši tēmai grāmatu izstādi, rūpīgi noformējusi pasākumu telpas un devusi skolēniem uzdevu – pēc noklausīšanās uzzīmēt dzirdēto.


13. janvārī atzīmējām rakstniekam Rūdolfam Akeram 125. jubileju, tāpēc 1 klases skolēni ar interesi ieklausījās R. Akera stāstos „Meži mostas” un „Bišu dravā”. Skolēni pēc fragmentu nolasīšanas pārrunāja dzirdēto, pat atdarinot pieminētos putnus un dzīvnieciņus ar teatrālām kustībām.


18. janvārī literāro lasījumu laikā svinējām 135. jubileju rakstniekam Jānim Akurateram. 5. klases skolēni ieklausījās viņa darbā „Kalpa zēna vasara”. Skolotāja A. Rudzīte pastāstīja gan vēsturiskus faktus par laiku, kad dzīvojis J.Akuraters, noskatījāmies arī īsfilmu, uzņemtu 1905.gadā, par kādu notikumu vienkāršas latviešu sievietes dzīvē.

25. janvārī literārie lasījumi bija veltīti novadniekam Fricim Bārdam 131 dzimšanas dienā. 3. un 4. klases skolēni ieklausījās viņa brīnišķīgajos dzejoļos, bet pasākuma noslēgumā lielā azartā kopīgi vairākkārt nodziedājām dziesmu ar F. Bārdas vārdiem „Dzīvīte, dzīvīte, šūpojos tevī” karaoke versijā.

1. februārī pieminējām dzejnieku K. Elsbergu, kurš traģiski bojā gājis 1987. gada 5. februārī. A.Rudzīte īsi iepazīstināja 2. un 6. klases skolēnus ar dzejnieces Vizmas Belševicas dēla Klāva daiļradi un saistību ar Staiceles vidusskolu, kāpēc 1988. gadā šeit viņam atklāts piemiņas akmens (pusaudža gados K. Elsbergs 7 vasaras kā basketbolists dzīvojis sporta nometnē Staicelē kopā ar treneri Juri Arumu).


Tad literārajos lasījumos atzīmējām arī Annai Saksei 106. jubileju, ieklausoties fragmentos no grāmatas „Pasakas par ziediem”. 2. un 6. klases skolēni bija uzmanīgi klausītāji un pasākuma beigās pastāstīja savas pārdomas gan par skaisto Vijolīti, gan lepno Jasmīnu.


10. februārī – literāro lasījumu cikla noslēgumā – 12. klases jaunieši atraktīvi no galvas norunāja garus fragmentus no Antuāna Sent–Ekziperī „Mazais princis”. 7. klases skolēniem priekšnesums šķita īpaši interesants, jo tas bija ļoti rūpīgi sagatavots Žetonu vakaram 11. februārī, lai to tad izspēlētu saviem vecākiem, pedagogiem un viesiem. Šajos lasījumos Puķes loma tika arī skolotājai A. Rudzītei.Paldies izturīgākajiem un cītīgākajiem literāro lasījumu dalībniekiem no 10. klases – Ingai Puķītei, Lindai Štelcei, Laurai Ustrisovai, Annijai Pēcei! Īpaši jāuzteic 12. klases skolēns Kaspars Ribaks par allaž ļoti izteiksmīgo un emocionālo stāstījumu, mazāko klašu skolēni vienmēr atzina Kasparu par pašu labāko aktieri. Paldies 11. klases skolniecēm Evelīnai Pēcei un Rūtai Kažokai par emocionālo sniegumu lasījumos!

Projekta noslēgumā Staiceles vidusskolas bibliotēkā par kopīgi izlasīto tiks izveidota bērnu zīmējumu galerija. Paldies audzinātājām Baibai Eglītei (1. kl.), Laurai Priekulei (5. kl.), Dacei Priekulei (4.kl.) un literatūras skolotājai Lanai Bergai par pamudinājumiem zīmējumu tapšanā!

   Bilžu albums >>>

Iveta Apsīte,
Staiceles vidusskolas bibliotekāre