Staicele - Reportāžas - Lauku attīstība

26.02.2010.
Staicelē jau sajūtamas pavasara vēsmas!

Paveroties pa logu, redzam nebeidzamas kupenas un prāts nesas uz ziemas priekiem, ko šogad varam baudīt un baudīt. Kādam patīk slēpot, cits priecājas par slidošanu, bet mazākie bauda šļūkšanu ar ragutiņām no lielākiem un mazākiem pauguriņiem.

Par cik ļoti mīlu vasaru un ar nepacietību gaidu pavasara tuvošanos, nolēmu doties pretī pavasarim.

Brienot cauri sniegotajai Staicelei, vēlā pēcpusdienā iegriezos pie viesmīlīgiem saimniekiem - Sandras un Ziedoņa Viršiem, kas saimnieko Staiceles pilsētā. Pie namdurvīm mani sagaidīja labsirdīgā labradora-retrīvera kucīte Šeila, kas sasveicinoties luncināja asti un sparīgi laizīja rokas.

Z/s "Ābeļziedi" dibināta 1991.gadā, nodarbojas ar stādu un dārzeņu audzēšanu, kopumā apsaimniekojot 7,3 ha zemes. Nedaudz tiek audzēti arī graudaugi, un sniegti kaltēšanas pakalpojumi savā kaltē.


Blakus nozare - avenes un pundurābeles. Saimniece stāstīja, ka pagājušajā gadā labi padevušās avenes (vasaras un rudens vēlās šķirnes).

Jau tagad Sandra ir iesējusi vasaras puķu stādiņus, kā arī tomātus, ko jau aprīļa vidū varēs dēstīt siltumnīcās. Tie gan vairāki domāti pašu siltumnīcām, bet patstāvīgajiem klientiem, kas jau paspējuši pieteikt daudzumu, arī pietiks.

Saimniecībā tiek audzēti gan dārzeņi (puķkāposti, agrie kāposti, sīpoli, pupiņas, ķirbji, utt), gan puķes – viengadīgās un daudzgadīgās.

Sandra fotogrāfijās rādīja brīnišķīgas lillijas, īrisus, tulpes, narcises, lielās margrietas, lizantes, krizantēmas un daudzus citus krāšņus ziedus, ko te varam iegādāt, lai kādam dāvinātu vai sava dārza kolekciju papildinātu.

Pavasarī un vasarā savu produkciju Virši paši ved uz tirgiem tepat Staicelē, Alojā, Limbažos, kā arī uz nakts tirgu – Rīgā.

Paldies saimniecei Sandrai par viesmīlīgo uzņemšanu un plašo stāstījumu. „Ceļojot” tik daudzveidīgajā puķu pasaulē, nespēju atturēties no vēlmes pieteikties uz nelielu ekskursiju pa siltumnīcām maijā, kad arī savai privātmājai meklēšu kādu puķu rotu. Spriežot pēc fotogrāfijās redzētā, puķu stādu izvēle šai saimniecībā ir gana plaša.

Pēc z/s „Ābeļziedi” apmeklējuma kļuva priecīgāk ap sirdi - pavasaris nav aiz kalniem!

Z/s "Ābeļziedi"
Salacas iela 12, Staicele, Alojas novads, LV-4043
Tālruņi - 26190395, 26463622

Inga Možvillo
Lauku attīstības speciāliste