Staicele - Reportāžas - ESCO

19.09.2009.
Ikgadējā ESCO konference šogad notika Storkovā

Laikā no 17. līdz 20. septembrim Vācijā, Storkovas pilsētā notika ikgadējā Eiropas stārķu pilsētu organizācijas (ESCO) konference.


Šobrīd organizācijā, kura pastāv jau deviņus gadus, ir 10 dalībpilsētas, kuru ģerbonī ir stārķis, no dažādām valstīm – pa divām no Latvijas (Staicele un Demene) un Lietuvas (Taujenai, Ramygala), pārējās pilsētas ir no atšķirīgām valstīm – Baltkrievija, Ukraina, Vācija, Čehija, Slovākija, Moldova. Tiek domāts par jaunu dalībpilsētu piesaistīšanu.

Staiceli konferencē pārstāvēja ESCO prezidents Jānis Bakmanis un organizācijas koordinatore Ārija Daugule.

Ārija Daugule pastāstīja, ka šogad Storkova svinēja savu 800 gadu jubileju, kurai pilsēta gatavojās ļoti ilgi - jau 13 gadus atpakaļ tika uzsākta pils atjaunošana. Nu tā ir pabeigta.

Pils  telpās tagad ir reģiona galvenā biblioteka, Tūrisma informācijas centrs, ierīkota liela koncertzāle un ļoti moderna izstāžu zāle. Šajā pilī arī notika ESCO kārtējā 9. konference. 

Ārija Daugule: „Pirmajā dienā bija ekskursija pa Berlīni. Braucām ar sabiedrisko transportu, daudz staigājām kājām, lai vairāk izjustu pilsētas garu un kārtējo reizi pārliecinātos par vāciešu pedantiskumu, precizitāti un kultūru. Redzējām un izbaudījām tiešām ļoti daudz - bija ko salīdzināt ar pie mums notiekošo...

Braucām ar kuģīti pa Šprē upi, ...


... apmeklējām Berlīnes mūri, pie kura joprojām notiek restaurācijas darbi.


Attēlā: organizācijas un dalībpilsētu karogu uzvilkšana konferences atklāšanas dienā.


Otrajā dienā notika konference, kuras gaitā katra dalībpilsēta stāstīja par sevi, realizētajiem projektiem, atzīstot šo gadu par smagu ekonomiskās krīzes dēļ, tika iezīmētas arī nākotnes perspektīvas, daudz runāts par kopējo sadarbību, projektiem u.c.


Pilsētas Storkovas apvidū pastāv "Zaļo biedrības" iedibināta tradīcija, ka katru gadu kādas organizācijas pārstāvji tuvējā parkā iestāda kādu koku - šogad tas tika uzticēts ESCO pārstāvjiem.


Tagad vajadzēs interesēties, kā jaunā kļava aug.

Vakarā ļoti ekskluzīvu koncertu sniedza Storkovas Mūzikas un mākslas skolas skolotāji ar saviem audzēkņiem, notika iepazīšanās, dažādas diskusijas ar vietējiem pilsētas pārstāvjiem. Lielu daļu konferences asistēja arī pilsētas mēre Kristīne Gērihe.

Konferences pēdējā dienā iepazinām Storkovas galvenās atpūtas vietas – izrādās, ka tā atrodas vienā no ekskluzīvākajiem apgabaliem Vācijā. Reģions bagāts ar daudziem ezeriem, mežiem un atpūtas vietām. Visi apkārtējie ezeri viņiem ir savstarpēji saistīti ar kanāliem un kuģojot var nokļūt gandrīz līdz pašai Berlīnei.

Visi organizācijas dalībpilsētu pārstāvji savā starpā ir ļoti sadraudzējušies, priecājas par otra veiksmēm, mācās viens no otra, gūst labas idejas, piedalās pārrobežu projektos, apmainās apsveikumiem un ar nepacietību jau gaida jaunu tikšanos.”

Nākamgad konference notiks Lietuvā Taujenai pilsētā.

Organizācijai ir sava mājaslapa www.storkcity.org , kurā ir informācija angļu un daļēji krievu valodā - tā joprojām jāpapildina. Pirms katras konferences parasti tiek izsludināts konkurss – aptauja par to apgabalu, kurā notiks konference. Šogad vācieši aptauju izveidoja bērniem, daudzi ar panākumiem tajā piedalījās un saņēma organizācijas diplomus un mazus prezentiņus. Organizācijai ir savs karogs un jautra deja, taču kopējā dziesma vēl pietrūkst, tādēļ mājaslapā tiks izsludināts konkurss par ESCO dziesmu.


Attēlā: parks Irrlandia Storkovas pilsētā, kur ik pa diviem gadiem notiek Salmu festivāli. Tajā arī staiceliešu bērni ir piedalījušies un guvuši atzīstamus panākumus.

Populārākie pārrobežu projekti ir Salmu festivāls Strokovā, kur atpūtas iespējas mijas ar darbu – dažādu objektu izgatavošanu no salmiem, keramiķu nometne Ramygalā, kurā pedagogi kopā ar bērniem apgūst senu japāņu trauku izgatavošanas tehnoloģiju, pēc tam rīko darbu izstādi, un amatierteātru festivāls Taujenai. Plānots, ka Staicelē nākošajā vasarā varētu būt ESCO dalībpilsētu komandu futbola turnīrs jauniešiem.

ESCO koordinatore Ārija Daugule saka lielu paldies vāciešiem, jo šogad noorganizēt konferenci bija ļoti viegli gan pateicoties vāciešu precizitātei, atsaucīgajam kolektīvam,  gan tehnoloģiskajām iespējām, kas iepriekšējā gadā ļoti pietrūka Kongazā, Moldovā.

Ieva Drone
Ārijas Daugules foto