Staicele - Reportāžas - Puķu izstāde Staiceles bibliotēkā

23.07.2009.
Dienziežu valdzinājums

23. jūlijā pilsētas bibliotēkā staiceliešiem bija iespēja tuvāk iepazīties ar dažiem desmitiem dienziežu šķirņu no Ligitas Dubovas dārza. Izstādē vēl bija 8 šķirnes astilbju. Kā teica darbīgā puķu audzētāja, uz Staicelei vedusi rādīt tikai tos ziedus, ar kuru puķu stādiem var padalīties, taču mājās kopā ar meitu viņai ir vairāk kā 60 dienziežu šķirnes, arī pašas izveidotas.

Ligitu Dubovu pazīstam kā dāliju audzētāju, taču viņas dārzā ir puķu dažādība, arī skujeņi un ziemcietes.

Ligitas kundze stāsta:
     „Dienziedes sauc par inteliģentajām sliņķu puķēm, man tās bija vienai no pirmajām republikā. Labi pazīstu liliju selekcionāru Jāni Vasarieša kungu. Daudzus gadus atpakaļ biju pie viņa, un viņš man rādīja no Kanādas saņemtās dienziežu sēkliņas. Tad par šīm puķēm vēl neviens tā īpaši nezināja. Jānis smējās un teica, ka Amerikā tās sauc par inteliģento sliņķu puķēm, tāpēc, ka tās neprasa daudz darba. Kāda nezāle dobē būs jāizrauj un noziedējušos ziedus arī katru vakaru varētu noraut, bet tas arī viss. Puķe ir daudzgadīga, tai ir dekoratīvas lapas, tā bagātīgi zied katru dienu. Pareizi saliekot agrāk un vēlāk ziedošās šķirnes, var panākt ziedēšanu no pavasara līdz rudenim. Ir šķirnes, kas sāk ziedēt pirms Jāņiem, un ir šķirnes, kas vēl šobrīd nezied. Pēc nedēļas šī izstāde izskatītos citāda.”

Tā kā dienziedēm katrs zieds zied tikai vienu dienu, Ligitas kundzei ziedu izvēle izstādei prasīja daudz laika, jo vajadzēja paredzēt, kurš pumpurs atvērsies tieši izstādes dienā.


Staicelietes ļaujas ziedu valdzinājumam un plāno jaunas dobes savos dārzos.

Ziedu krāsu un formu daudzveidība ir pārsteidzoša.

Nelielajā sarunā Ligitas kundze priecājās par krāšņo ziedu bagātību mūsu pilsētā un atzinīgi novērtēja gan kuplās nokarenās begonijas, gan to interesanto izvietojumu ziedu ritenī, gan ziedu stārķi. Viņu pārsteidza tas, ka pie mums ziedus neaiztiek nedz niknais vējš, nedz cilvēki.

Ieva Drone