Staicele - Reportāžas - Staiceles Vimba 2009

09.05.2009.
Staiceles Vimba 2009

Jau trīspadsmito reizi ievziedu laikā Staicelē Salacas krastā pulcējās dažādu paaudžu makšķernieki, lai sacenstos savā starpā par lielāko lomu un lielāko vimbu, ko izdevies izcelt no upes.

9. maijā laiks makšķerniekus nelutināja – mainīgs vējš, pat lietus, pavēss, taču reizumis paspīdēja arī kāds saules stariņš.


Pie Staiceles estrādes jau pussešos sākās rosība – reģistrējās sacensību dalībnieki, iegādājās licences, malkoja karstu kafiju ar pīrādziņiem un pārrunāja šīs dienas sacensību kārtību.


Pulksten sešos – sacensību atklāšana, iepriekšējā gada Vimbu karalis Imants Saulītis uzvilka svētku karogu.


Pēc tam visi devās uz saviem sektoriem, lai sagatavotos sacensībām.


Makšķerniekiem tas prasa daudz laika – jāizpēta savs sektors, jāsagatavo barība, makšķeres, auklas, āķi. Attēlā: sarunājas Staiceles interešu izglītības centra „Krustpunkti” makšķerēšanas pulciņa skolotājs Jānis Vizoris un sacensību galvenais tiesnesis Jānis Treijs.

Pulksten septiņos ar šāvienu tika izziņots sacensību sākums. Un tad jau katram savas zināšanas, prasmes un veiksme. Vimbas bija – tātad sacensības savu nosaukumu attaisnoja. Zivju svēršana notika pie upes, lai visi, kas vēlas, zivis varētu atlaist.

Bērnu klasē šogad 8 dalībnieki, jauniešu klasē – viens dalībnieks.


Attēlā: sacensību dalībnieki no Limbažiem.


Attēlā: jaunie makšķernieki un līdzjutēji.

Sacensību galvenais tiesnesis un Staiceles makšķernieku biedrības „Ūdensroze” valdes priekšsēdētājs Jānis Treijs pastāstīja: „Labākos laika apstākļos rezultāti būtu labāki, bet bērni izturēja 4 stundas līdz pulksten 11. Tikai viens palika tukšā, pārējiem zivis ir - citam vairāk, citam mazāk. Jāsaka, ka pirmo reizi šajās sacensībās jaunietis noķēra tādu vimbu, kas iet mērā uz konkursu. Iepriekšējos gados par Vimbu karali parasti kļuva kāds pieaugušais. Šodien bērniem lomos galvenokārt mazie breksīši, šī zivs jau paliek kā nezāle Salacā.”

Lūk, rezultāti!

Bērnu klase (līdz 14 gadiem) – 8 dalībnieki


1.vieta – Reinis Graviņš (loms 1,080 kg)


2.vieta – Kārlis Broms (loms 650g)


3.vieta – Toms Prokopovičs (loms 640g)

Jauniešu klase (14 līdz 18 gadi) – 1 dalībnieks

1.vieta - Kristaps Taulavičus (loms 1,850 kg), viņš arī Vimbu karalis, jo noķēra 580 gramus smagu vimbu.


Kristaps gatavojas sacensībām. Viņam tēva un sacensību tiesneša Induļa Graviņa atbalsts.


Tiek iebarotas zivis.


Lomā paliels breksis.


580 gramus smagā VIMBA ļāva Kristapam kļūt par Vimbu karali šī gada sacensībās.

Pieaugušo klase – 14 dalībnieki


1.vieta – Vjačelavs Jurginsons (loms 1,940 kg), attēlā redzamais plaudis svēra 1,410 kg.


2.vieta – Sandis Saulītis (loms 1,750 kg)


3.vieta – Juris Semjonovs (loms 1,680 kg)


Šogad sacensībās „Staiceles Vimba 2009” piedalījās arī 7 profesionāļu komandas „Maver” pārstāvji – Jevgenijs Grigorjevs, Krišjānis Krasovskis, Laila Grīnberga, Ainārs Eglītis, Mārtiņš Simsons, Jānis Brigaders un Toms Kļaviņš. Viņi sāka vēlāk, jo vēlāk ieradās, arī profesionālo zvejas rīku sakārtošana prasīja vairāk laika, taču lomi gala rezultātā bija vislielākie. Tieši nelabvēlīgie laika apstākļi un tas, ka zivis negrib ķerties, ļauj profesionāļiem pierādīt savu varēšanu.


Rīta pusē šosejas malā pie busiņa tika jaukta barība, tās smarža pievilināja palūkoties, kā tas notiek. Ainārs Eglītis laipni skaidroja, ka barība tiek sajaukta ar smiltīm, kas ņemtas tepat upes krastā, izsijāta caur sietu, lai būtu viendabīga, tai jābūt tumšā krāsā, jo tāda ir upes gultne. Kad iemet barības piku ūdenī, tā nogrimst un lēnām skalojas, zivis tur barojas līdz kāda uzķeras uz ēsmas. Starptautiskajās sacensībās ir noteikta barības norma – 17 litri, to makšķernieki ievēroja arī šodien.


Kad kopā ar domes priekšsēdētāja vietnieku Gati Endziņu lūkojām, kā iet visiem sacensību dalībniekiem, apstājāmies atkal pie Aināra Eglīša, kurš labprāt stāstīja, kā profesionāļi makšķerē, jo šis dienas sacensības uzskatīja par labu atpūtu ar skaistām zivīm. Nopietnā čempionātā šāda saruna, protams, traucētu.

Garais kāts, ko paši makšķernieki sarunvalodā sauc par štekeri, sastāv no vairākām daļām, kopumā sver ap 800 g, ar to jāprot veikli rīkoties. Kātā ieslēpta gumija, kura atkarībā no noķertās zivs lieluma, var iztiepties līdz 15 m, tai galā piesieta aukla. Tas ļauj makšķerēt precīzi zem makšķeres gala, kur iebarots un pēc copes ar asu piecirtienu zivi ļoti ātri vilkt pa ūdeni, nevis celt ārā, kā to parasti dara. Katrs sacensībās izvēlas savu stratēģiju – vilkt daudz mazas zivtiņas, tādējādi krājot gramus, vai gaidīt vienu lielāku. Atbilstoši tam tiek izvēlēti āķi, auklas utt. Sagatavošanās šādām sacensībām prasa pat vairākas dienas.


Ainārs teica, ka šodien vairāk paveiksies tam, kas atrodas pirmais upes lejtecē, ja viņam ir meistarība, jo zivis nāk uz barību no lejas uz augšu. Ja tu sēdi rindā ceturtais, tad tev jāsagaida zivs, kas pagājusi garām visiem iepriekšējiem laukumiņiem un apstājusies pie tevis. Tad veicas tam, kam labāka barība, kurš prot labāk pielikt ēsmu, kam pareizi noregulēts dziļums. Visu laiku jābaro, arī tad rezultāts labāks. Izskatīju savā posmā upes dibenu ar dziļuma mērītāju, tas ir plakans, nav neviena bedrīte. No dabas zivij patīk bedrītes, aizstraumītes, tāpēc, cik pienāk pie barības, tik arī noķeru. Zivs šodien kutelīgi vāji ņem.

Ainārs Staicelē ir jau makšķerējis, Vimbu svētku sacensības arī vinnējis, bet par karali vēl nav kļuvis.

Jautājām - ja izmanto ķer un atlaid principu, vai zivs netiek traumēta?

Ainārs skaidroja: „Zinātniski pierādīts, ka nē – zivis ir aukstas un nejūt sāpes. Bieži ir tā - noķerta zivs, atlaista un pēc tam vēlreiz noķerta. Piemēram, zivs norāvusi āķīti, pēc kāda laika atkal paņem ēsmu. Arī ziemā tāpat. Protams, ar rupjiem rīkiem var sabojāt zivij žaunu. Ja izmanto ķer un atlaid principu, makšķernieks izmanto delikātus rīkus. Mazākie āķīši, piemēram, ir ļoti plāni - gadījies, ka makšķernieks to iedurot pirkstā, nemaz nejūt, lai gan cilvēks ir jūtīgs.”


Aināram izrādījās taisnība – profesionāļu komandā 1. vietu ieguva Krišjānis Krasovskis, kuram tika pirmais sektors upes lejtecē. Viņa loms – 4,9 kg.

Krišjānis pastāstīja par šodien izvēlēto taktiku: „Breksis un rauda nav dabūjama, tad ar piebarošanu pieskrēja vimbas – noķēru astoņas, tās arī bija, jāsaka, loma kodols. Plicīši pielasījās klāt. Lielākā vimba man 500 g.”

Vai šeit esat kādreiz makšķerējis?

Krišjānis: „Jā, man te ļoti patīk, bieži vien sezonu ar štekeri esmu atklājis tieši Staicelē. Šogad, ieskaitot šīs sacensības, ir jau piektā reize. Iepriekš makšķerēju lejpus tilta, bet vietas te apmēram vienādas, dziļumos īpašas atšķirības nav, vienīgi lejpus tilta ir vairāk brekšu.”

No profesionāļu komandas „Maver”


2.vieta – Laila Grīnberga (loms 3,820 kg)


3.vieta – Ainārs Eglītis (loms 2,720 kg)


Pulksten četros pēcpusdienā makšķerēšanas sacensību dalībnieki un citi svētku viesi pulcējās estrādē uz pašdarbnieku koncertu, kurā piedalījās divi kolektīvi no Alojas kultūras nama – bērnu tautas deju kolektīvs „Resgaļi” un vidējās paaudzes tautu deju kolektīvs „Sānsolis” (abiem vadītāja Maija Drozda), un divi kolektīvi no Staiceles – ansamblis „Dziesmu draugi” (vadītāja Dzidra Roce) un atraktīvā deju grupa „Vecmāmiņu aerobika” (vadītāja Ārija Bakmane). Koncertu vadīja Diāna Volde, balvas makšķerniekiem pasniedza Gatis Endziņš un Jānis Treijs.


„Dziesmu draugi” dziedāja dziesmas - „Salacas krastā”, „Dzimtene”, „Iesim blakus”, „Tik dēļ jums, daiļās dāmas”.


„Vecmāmiņu aerobikas” dāmas dejoja „Kādu dienu” un „Kreizī”.


Ar īpašu prieka dzirksti dejoja kolektīva „Resgaļi” bērni.


Ar raitu dejas soli un vairākām skaistām dejām skatītājus priecēja kolektīvs "Sānsolis".


Apsveikuma deja makšķerēšanas sacensību „Staiceles Vimba 2009” uzvarētājiem – „Mīļumiņ, nāc padzert ūdentiņ!”.


Vimbu karalis Kristaps Taulavičus nolaida svētku karogu.


Kopīgie foto.


Zivju zupa šajā vēsajā laikā bija īpašā cieņā, lielais katls drīz vien bija tukšs. Piedodiet, ja kādam nepietika...


Pa dienu svētku dalībnieki varēja baudīt kūpinātas reņģes, ko gatavoja Edīte, Ruta un Antis, piedalīties šaušanas sacensībās.


Bērni labprāt izmēģināja lēkāšanu uz batuta un braukšanu ar velokartiem, kā arī piedalījās dažādās atrakcijās.


Pulksten desmitos vakarā sākās sezonas pirmā zaļumballe ar lieliskajiem „Vēja muzikantiem”, kas turpinājās lūdz pussešiem otrā rītā.

Sacensības „Staiceles Vimba 2009” vērtēja galvenais tiesnesis Jānis Treijs:
     „Šogad bērni piedalījās vairāk kā citus gadus, bet jauniešus, domāju, izkonkurēja futbols - katram savas intereses, šodien tāds slikts laiks, pavasaris sācies, puišiem patīk paspēlēt arī bumbu. Patīkami, ka mūs šodien apciemoja tāda slavena firma kā „Maver”, dāvāja mums balvas un parādīja kā jāmakšķerē - mūsējo lomi ap kilogramu, vai drusku pāri, viņiem - līdz 5 kg. Profesionāļi parādīja, ka var, bet līdz tam ilgi jāiet un tas ir dārgs prieks, taču tas ir viņu hobijs. Nebija patīkami, ka sacensības iztraucēja lietus – mainīgos laika apstākļos zivis tik labi neķērās. Šogad daudz vimbu, īpaši profesionāļiem. Tas parāda, ka zivis upē ir, un vimbas iet augšā līdz Burtnieku ezeram. Ceru, ka vasara būs zivīm bagāta. Šogad īpatnēji tas, ka pavasaris ātri sākās, bet ir auksts. Ja būtu siltāks, zivis novietotos tuvāk gar krastu un sāktu nārstot, bet tagad, kamēr auksts, viņas ies kaut līdz Burtnieku ezera otram galam.

Prieks, ka izdevās Vimbu svētki, redzējām skaistus pašdarbības kolektīvu priekšnesumus, uzstājās tikpat kā Alojas novads.”

Svētku noslēgumā Staiceles pilsētas domes priekšsēdētāja vietnieks Gatis Endziņš izsaka pateicību organizatoriem un dalībniekiem:
     „Pasākuma organizācija notika 2 darba sapulcēs - skaidri tika sadalīti pienākumi, cilvēki saprata, ko no viņiem prasa. Vislielākā atbildība gūlās uz kultūras nama vadītāju Daināru Konrādu, makšķerēšanas pusi ar pieredzi vadīja Jānis Treijs. Varu teikt, ka domes darbinieki uzticētos pienākumus izpildīja ļoti labi, organizējot cilvēkus ap sevi, necentās vienpersoniski uzņemties visus darbus. Tas ļoti iepriecina. Es personīgi uzņēmos balvu sagādi. Gribētu pateikt paldies firmām „Maver” un „Ēsma” un Latvijas Makšķernieku asociācijai, kas izrādīja pat necerēti lielu atsaucību. Uzskatu, ka balvas šim pasākumam bija pietiekoši solīdas, kas atbilda makšķernieku interesēm – spoles, speciāla makšķernieku soma Vimbu karalim. Sīkākas balvas, ko varēja izmantot gan pie šaušanas sacensībām, gan pie dažādām citādām atrakcijām, mums nodrošināja firma Ēsma. Vēl gribētu pateikt paldies TV5 raidījumam „Makšķerēšanas noslēpumi”, kas mūsu pasākuma reklāmu pārraidīja bez maksas. Protams, gribu pateikt paldies kolektīviem, kas uzstājās koncertā – „Dziesmu draugiem”, „Vecmāmiņu aerobikai”, Alojas kolektīviem - „Sānsolis” un „Resgaļi”, kā arī paldies Alojas pilsētas domei, kas piešķīra autobusu, lai šos kolektīvus atvestu.

Paldies SIA „Draugu dārzs” par malkas piegādi ugunskuram, paldies gardās zupas vārītājām – Brigitai un Zigmārai, paldies Inesei un Dairai, kas no rīta deva kafiju makšķerniekiem, Edītes kundzei, kas no rīta reģistrēja makšķerniekus un pārdeva licences, pa dienu tīrīja reņģes, bet pēcpusdienā uzstājās koncertā. Paldies Antim Bergam par reņģu kūpināšanu un šaušanas sacensību organizēšanu. Paldies Andai un Ingai par atrakciju organizēšanu.

Paldies profesionāļu komandas vadītājam Aināram Eglītim, kurš izrādīja ieinteresētību un organizēja „Maver” komandas pārstāvjus uz mūsu sacensībām, jo veiksmīgas sagadīšanās dēļ citu svarīgu sacensību šajā dienā nebija. Viņi Staiceles Vimbu uztvēra kā treniņsacensības, atbrauca ar savām balvām un gribēja kuplināt mūsu apbalvošanas pasākumu.

Paldies Staiceles sabiedrībai, kas uzvedās solīdi un neko nesalauza, atstājot aiz sevis tīrību.”

Staiceles estrādes solu un deju grīdas „Zem ozola” remontam tika iztērēts Ls 921,37.

Ieva Drone