Staicele - Ģimenes ārste

M. Rācenes Ģimenes ārsta prakses darba laiks
  
P. 9 – 18
   O. 9 – 16
   T. 9 – 16
   C. 9 – 16
   P. 9 – 14

Ģimenes ārste M. Rācene pieņem
  
P. 12 – 18
   O. 10 - 14
   T. 10 - 14
   C. 10 - 14
   P. 9.30 – 12

Akūti saslimušos daktere pieņem pirmajā darba stundā.
Zīdaiņu pieņemšana - ceturtdienās plkst. 10 - 11.
Mājas vizītes var pieteikt līdz plkst. 12, tālr. 64035273.

Analīzes var nodot:
1., 2., 15., 16., 29. un 30. aprīlī.
Uz analīzēm jāierodas tukšā dūšā.

Neatliekamo medicīnisko palīdzību var izsaukt pa tālr. 64021180, 64021181.

Informē ģimenes ārste Maija Rācene

Martā veselības aprūpes jomā izmaiņas visā valstī, arī Staiceles doktorātā, tādēļ tikāmies ar ģimenes ārsti Maiju Rāceni un sagatavojām plašāku informāciju pašvaldības iedzīvotājiem.

Pirmais labais jaunums ir tas, ka doktorātā uz pilnu slodzi strādā māsiņa Zeltīte Aizsila. Līdz ar to mainās doktorāta darba laiks, un iedzīvotāji varēs saņemt primāro medicīnisko aprūpi darba dienās ilgāk. Daktere pastāstīja, ka māsiņai ir ļoti laba kvalifikācija, jo iepriekš viņa strādājusi gan ķirurģijas nodaļā, gan bērnu nodaļā, gan bijusi fizikālās terapijas māsa.

Pacientu iemaksas mainījušās arī Staicelē. Tagad, nākot pie ģimenes ārstes, par apmeklējumu jāmaksā viens lats (maznodrošinātajām personām – 50 santīmi, no maksas atbrīvoti bērni līdz 18 gadiem, grūtnieces un 1.grupas invalīdi). Par vizīti pie speciālista būs jāmaksā 5 lati. Daktere saka, ka cilvēkiem būs vairāk jāizvērtē, vai šo apmeklējumu tiešām vajag, jo bieži ir tā, ka speciālists tikai apstiprina ģimenes ārsta nozīmēto ārstēšanu. Piemēram, deguna blakusdobuma iekaisumu gan ģimenes ārsts, gan LORs ārstē vienādi. Tāpat, pie zināmām hroniskām diagnozēm (piemēram, osteohondroze) un to paasinājumiem, speciālists pateiks to pašu, ko ģimenes ārsts. „Maksimāli jācenšas visu izdarīt tepat uz vietas. Jādomā, ka ģimenes ārstiem nesamazinās naudu primārai aprūpei, jo iznāk, ka cilvēkam mēs paliekam pirmie, galvenie un bieži – vienīgie. Domāju, pēc kāda laika atkal mazināsies pacientu līdzmaksājumi ārstēšanās procesā, bet tagad valstij grūti”, saka Maija Rācene.

Daktere prognozē, ka radīsies sarežģījumi ar izmeklējumu veikšanu, jo valsts atvēlētā nauda šim mērķim ir samazināta, tādēļ būs ierobežots pacientu skaits mēnesī, kuri varēs saņemt pakalpojumu, pārējiem piedāvās to veikt par pilnu maksu.

Mājas vizītēm daktere cenu atstājusi iepriekšējo – Ls 5. Viņa stāsta: „Ja slimnieks ir pilsētā, eju kājām, bet citur man atbrauc pakaļ. Daudziem ir mašīnas, un viņi ir ieinteresēti palīdzēt savam piederīgajam. Šajā sakarā man nav bijušas konfliktsituācijas.”

Visu diennakti ir pieejama neatliekamā medicīniskā palīdzība, kas dzīvību apdraudošā situācijā ir bezmaksas. Pārējos gadījumos jāmaksā. M. Rācene: „Sakarā ar ierobežotiem līdzekļiem, neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests vairs nepārvadā pacientus uz slimnīcu, ja to nozīmē ģimenes ārsts, tad piederīgajiem pašiem jāmeklē transports. Pašreiz Alojas brigāde ir pakļauta Limbažu slimnīcai. Kad visā valstī izveidos vienotu dienestu, arī te būs tāpat kā Rīgā - atrod slimnieku, konstatē, ka viņš jāievieto slimnīcā un ved. Tad slimnīcā domā, kur brīva vieta.”

Pavasarī parasti pacienti ierodas doktorātā revakcinēties pret ērču encefalītu, tādēļ lūgums vispirms pieteikties, lai daktere varētu iegādāties noteikto skaitu vakcīnu. Ir pieejamas vakcīnas pret ērču encefalītu gan bērniem, gan pieaugušajiem.

Ikdienas darbā rodas dažādas situācijas, tās pārdomājot, daktere pie pacientiem vēršas ar vairākiem lūgumiem.

M. Rācene: „Ir gadījumi, ka bērni pie ārsta atnāk vieni paši. Nevaru būt pārliecināta, ka bērns visu saprata, ko stāstīju, viņam nav līdzi nauda zālēm utt. Palieku neziņā par tālāko. Patiesībā juridiski nedrīkstu šo bērnu pieņemt, tādēļ lūgums vecākiem noteikti nākt līdzi. Vienu pašu varu pieņemt bērnu no 15 vai 16 gadiem, kad varētu būt kāda problēma, ko viņš vēlas pārrunāt tikai ar ārstu. Vēl redzu problēmas tiem bērniem, kuriem vecāki strādā ārzemēs, viņiem veidojas psihosomatiskais sindroms, kad vienmēr kaut kas kaiš. Taču bērni tur nav vainīgi, viņiem pietrūkst drošības sajūta.

Vēl joprojām atrodas cilvēki, kas nav reģistrējušies pie manis. Kad viņiem notiek kāda trauma, pabijuši jau izmeklēšanā, nāk un reģistrējas. Tās ir liekas neērtības. Tāpēc aicinu visus, kas vēl to nav izdarījuši, reģistrēties pie ģimenes ārsta.

Vēl – pacientu zināšanai – ja viņi pierakstīti uz kādu noteiktu laiku, tas nenozīmē, ka tieši uz minūti tiks pie ārsta, jo pieņemšanas laikā ir dažādi neparedzēti gadījumi, akūti slimnieki, it īpaši laikā, kad daudzi slimo. Kad ierodas māte ar slimu zīdainīti uz rokām, es noteikti pieņemšu bez rindas. Tas, kas tādos brīžos notiek aiz durvīm, mani vienkārši izbrīna... Domāju, labāk ir, ja akūtie slimnieki ātrāk tiek pieņemti un aiziet, nekā pārējiem ar viņiem ilgstoši jāatrodas vienā telpā. Savu dienu plānojam, taču precīzi pa minūtēm izpildīt nevaram. Ja pacients ir pierakstīts, tad tajā dienā viņš noteikti tiks pieņemts, bet 13.00 vai 13.30 – to precīzi pateikt nevaru.

Ar cerībām gaidu jaunās telpas.”

Ieva Drone