Staicele - Reportāžas - Koncerts Un dziļi tumsā sēs

30.12.2008.
Svētkos - mirklis dvēselei

„... un dziļi tumsā sēs!” - Jaungada priekšvakarā ar brīnišķīgu labdarības koncertu Ziemassvētku noskaņās Staicelē viesojās trīs pazīstami mūziķi – komponists, Latvijas Komponistu savienības valdes priekšsēdētājs Uģis Prauliņš, dziedātāja Lorija Vuda Cinkusa un diriģents Ivars Cinkuss.

Kā iesākumā pastāstīja Ivars Cinkuss, labdarības koncertu ideja radās pirms kādiem 4 vai 5 gadiem Konsistorijā mācītājam Artim Eglītim, ka Ziemassvētku laikā būtu nepieciešams aizbraukt uz tādām Latvijas vietām, kurās nav baznīcas, un Dieva vārds netiek sludināts. Tādas vietas Latvijā ir diezgan daudz, īpaši pēckara laikā būvētajos jaunajos ciematos, kur baznīca nekad nav bijusi. Doma bija - vienkāršā veidā caur mūziku un mācītāja pastāstīšanu ļaudīm paust Ziemassvētku vēsti. Radās projekts „Latvijas roze”, kurā piedalās plašs Latvijas mūziķu spektrs - no šlāgermūziķiem līdz klasiskās mūzikas izpildītājiem. Koncerta pirmajā daļā tiek dziedātas Ziemassvētku dziesmas, bet otrajā – dziesmas, ko mūziķi spēlē ikdienā un kam nav tiešs sakars ar Ziemassvētkiem.


Kāpēc koncertam šāds moto - „... un dziļi tumša sēs!”, stāstīja komponists Uģis Prauliņš. Tie ir dziesmas vārdi „No zvaigznēm atskaldīsies roka, un dziļi tumsā sēs!”, jo šobrīd tumšais laiks ir dabā, kad visi gaidām atgriežamies sauli, un tumšais laiks ir arī politikā...

Staicelieši koncertā dzirdēja mazāk pazīstamas, skaistas Adventa un Ziemassvētku dziesmas no luterāņu dziesmu grāmatas, kuras pavadīja mācītāja Ata Bambāna lasītais Dieva vārds par Dieva dēla atnākšanu pasaulē no Bībeles dažādām vietām.

Otrajā daļā skanēja komponista Uģa Prauliņa dziesmas ar Imanta Ziedoņa, Ojāra Vācieša, Kārļa Skalbes un Kaspara Dimitera vārdiem, kā arī mācītāja sprediķis par brīnišķīgo Ziemassvētku laiku, kad pats Dievs nāk mūs aicināt darboties kopā sapņu īstenošanā.

Koncerta laikā kopīgi tika dziedātas dziesmas „Ak, tu priecīgā” un „Klusa nakts, svēta nakts”, mūziķi atzinīgi novērtēja Ziemassvētku priekšvakarā Staiceles kultūras namā iegādāto jauno flīģeli.

Savukārt klausītāji ar sajūsmas pilniem aplausiem novērtēja visu trīs mākslinieku bez mikrofoniem un muzikālā pavadījuma kopīgi dziedāto seno dziesmu „Es skaistu rozīt zinu”.

Kam teiksim paldies par jauko mirkli dvēselei, kad varējām tikties ar neparasto, unikālo – kā viņi paši dēvēja, mūziķu grupu, kura šo koncertu sniedza tikai trešo reizi? Vispirms PALDIES Zaigai un Arnim Pauriem par ideju, kuru Staicelē realizēt palīdzēja Lapsiņu ģimene. Lija Lapsiņa savukārt lielu paldies saka pasākuma sponsoriem: Mairitai un Jānim Jaunzemiem, veikals „Lejasbode”; Inai Skujai, kafejnīca „Kāre”; Uldim Rumbam, z/s „Teterīši”; Aigaram Apiņam „Salacas būve”; Alvim Bondaram „Radi AVM”.

Ieva Drone