Staicele - Reportāžas - Saulgriezes

27.11.2008.

„Saulgriezes” izglītojas par organisma spēcināšanu

Novembra tikšanās reizē sieviešu klubiņa „Saulgriezes” dāmas, kā ierasts, sirsnīgi sveica gan jubilāres,...


... gan savu vadītāju Āriju Korpas kundzi un...


... Dzidru Roces kundzi par saņemto pilsētas domes apbalvojumu Latvijas 90. gadadienai veltītajā pasākumā.


Pēc tam klausījās viešņas – Aijas Dzintras Paukšēnas stāstījumā par organismu spēcinošām tējām, ogu sīrupiem un želejām, ko viņa ražo savā piemājas bioloģiskajā saimniecībā „Lielkalni” Alojā. Staicelietes Aijas dārzā bija ciemojušās pirms gada un tagad uzklausīja šajā laikā padarīto. „Pamatā visi mani produkti ir organismu spēcinoši, vitamīniem bagāts zaļais uzturs,” – teica Aija un piebilda, ka savus produktus labprāt lieto arī paši.

Tuvāk iepazinām irbeņu, plūškoka, smiltsērkšķu labās īpašības. Piemēram, melnais plūškoks, kas Latvijā satopams tikai dārzos, izmantojams locītavu un muskuļu slimībām – artrītam, reimatismam, ostehondrozei, kā arī aknu, nieru un urīnceļu slimībām, cukura diabētam un tūskai, kakla un plaušu slimībām. Lapas un ziedi atbaida tarakānus, peles un žurkas. Aija pastāstīja, ka Latvijā nepelnīti esam piemirsuši par smiltsērkšķa labajām īpašībām – tas satur daudz bioloģiski aktīvas vielas, kas vajadzīgas katra cilvēka veselībai, piemēram, 6 reizes vairāk vitamīnu, kā upenēs un 15 reizes vairāk – kā apelsīnos. To vajadzētu audzēt katram dārzā, labāk lielaugļu, jo maziņie ir asi un grūti novācami. Jau senos laikos smiltsērkšķi izmantoja senie grieķi – zirgus, kuri bija zaudējuši spēkus, dzirdīja ar ūdeni, kas uzliets smiltsērkšķu lapām, tad tie atguva veselību un spožu spalvu.

Kā viss sākās? Aija stāstīja, ka vīramātes māja ar 2 ha zemes, kas ilgāku laiku stāvēja neapkopta, nedeva mieru, līdz tika nolemts – kaut kas jādara. Palīgā nāca Velta Andersones kundze ar ideju apmeklēt zinātnieces Māras Vaivares dārzu Skrīveros. Idejas iepatikās, un Aijas dārzā šobrīd aug plūškoki, ēdamie sausserži 2 šķirnes, irbenes, smiltsērkšķi 3 šķirnes, zelta jāņogas, pīlādži, raudene, kliņģerīte, ehinaceja, melisa, salvija, mātere, ērkšķogas, pelašķi, piparmētras, upenes, spinātzemenes, u. c. Tiek gatavotas zāļu tējas, ogu sīrupi un želejas. Tiek būvēta maza ražotne. Savām idejām Aija saņem atbalstu no „Daļēji naturālo saimniecību pārstrukturizācijas” programmas – 1000 EUR gadā, kā arī platību maksājumus no LAD. Saimniecībā palīdz arī bērni un mazbērni, tā tiek veidota kā atbalsts pensijas vecumā, lai nav jāiet uz pilsētas domi vai citu iestādi ar izstieptu roku, jo mūsu valstī pensijas mazas. Nākotnē tiek domāts par sulu spiešanu bez cukura, ārstniecības augu pulveriem un jauno stādiņu tirdzniecību.


Sieviešu klubiņa „Saulgriezes” dāmas.

Ieva Drone