Staicele - Reportāžas - Diabēta diena

23.10.2008.

Limbažu Diabēta biedrības pārstāvji tiekas ar staiceliešiem

Staicelē jau ierasts, ka rudens pusē Dienas aprūpes centrā Limbažu Diabēta biedrība rīko informatīvo dienu, kas pulcina ne tikai diabēta pacientus, bet arī citus interesentus. Tas nav mazsvarīgi, jo pēc ārstu ieteikuma ikvienam cilvēkam pēc 40 gadu vecuma vismaz reizi gadā jākontrolē cukura līmeņa un holesterīna rādītāji.


23. oktobrī tikšanās vispirms iesākās ar šo rādītāju kontroli klātesošajiem.

Pēc tam daktere tos komentēja – cukura līmenis asinīs veselam cilvēkam tukšā dūšā vai divas stundas pēc ēšanas ir 3,3 – 6 mmol/l (milimoli litrā), stundu pēc ēšanas var būt līdz 8 mmol/l. Kopējā holesterīna norma ir līdz 5 mmol/l – jo mazāk, jo labāk. Var noteikt atsevišķi zema un augsta blīvuma holesterīnu, taču sākotnējai informācijai pietiek ar kopējo rādītāju. Ja holesterīna rādītājs stipri liels – 7-10 mmol/l, tad bez zālēm neiztikt, jo „sliktie tauki”, nosēžoties uz asinsvadu sieniņām, veido aterosklerozi. Asinsvads tajās vietās sašaurinās, asins plūsma nav vienmērīga, veidojas virpuļi, var veidoties arī trombi, asinsvads tajā vietā var pat plīst. Jāseko līdzi savam asinsspiedienam, tam jebkurā vecumā jābūt 130 uz 80.

Velta Vāvere no Limbažu Diabēta biedrības uzsvēra, ka neatkarīgi no tā, vai diabēta pacients ir biedrībā vai nav, jāizmanto viss pieejamais.

Lūk, piemēram, informācija par teststrēmelēm – kopš šī gada sākuma tās var izrakstīt ģimenes ārsti – ērtāk tiem, kam sarežģītāk nokļūt pie endokrinologa. Kompensācijas pakāpe ir dažāda: lietojot insulīnu valsts kompensē 75%, lietojot tabletes – 50%, bez maksas teststrēmeles ir bērniem un grūtniecēm. Tās nepienākas pacientiem, kuriem diabēts ir uz robežas, un viņi to kontrolē ar diētu.

Limbažos, Klostera ielā 4a darbojas pēdu aprūpes kabinets, kur diabēta slimniekiem ar ģimenes ārsta nosūtījumu pieejams bezmaksas ārstnieciskais pedikīrs. Rūpēties par kāju veselību ir ļoti svarīgi, jo paaugstinātais cukura līmenis asinīs un pasliktinātā asinsrite bieži vien ietekmē kāju nervu funkciju. Regulāri apmeklējot pēdu aprūpes kabinetu, iespējams novērst plaisu, varžacu, kārpu, ieaugušu nagu un citu problēmu rašanos. Pierakstīties pie speciālistēm var pa tālruni 64070123.

Šajā gadā vēl ir iespēja iegādāties speciālos apavus – pensionāriem un maznodrošinātajiem ar lielām atlaidēm. Lai tos saņemtu, jāpiesakās Limbažos Sociālo pakalpojumu centrā (Klostera ielā 2, tālr. 64021963) katra mēneša pēdējā otrdienā, līdzi ņemot pasi un ģimenes ārsta parakstītu speciālu veidlapu. Pēc paziņojuma atsūtīšanas apavus varēs saņemt Rīgā, pēc tiem jāierodas katram personīgi, jo nepieciešams pielaikot.

„SAULE” ir Latvijas Diabēta federācijas regulārs, bezmaksas informatīvi-izglītojošs izdevums. Izdevumā tiek piedāvāta jaunākā informāciju par diabētu, tā kontroles un ārstēšanas iespējām, ziņas par valsts apmaksātajiem medikamentiem, ieteikumi, ko lietot uzturā, un dažādas receptes, atbildes uz jautājumiem u.c. Izdevumā iespējams uzzināt par notikumiem diabēta pasaulē citās valstīs un diabēta biedrībās Latvijā. Izdevums iznāk 4 reizes gadā, to var saņemt rajonu diabēta biedrībās. Ar žurnālā publicētajiem materiāliem var iepazīties arī internetā – www.diabets.lv . Limbažu Diabēta biedrības pārstāves tikšanās reizē atveda žurnāla „SAULE” 33. numuru un apsolīja, ka turpmāk domās par to, lai to varētu saņemt arī Staiceles Dienas aprūpes centrā.

Limbažu Diabēta biedrība - Limbažos Zāles ielā 8, tālr. 64021848 (pirmdienās, plkst. 10 – 14) – zvaniet un jautājiet.

Ieva Drone