Staicele - Reportāžas - Pateicoties futbolam

20.10.2008.

Pateicoties futbolam

Staiceles vidusskolā mācās bērni no 19 pašvaldībām. Motivācija katram cita, īpaši jau pamatskolā, bet vidusskolā gan ir skaidrs – futbols.

Skolas direktors Juris Krastiņš atzīst:
     „Vidusskola Staicelē pastāv pateicoties futbolam. Mums priekšā stāv reģionālā reforma ar skolu optimizācijas programmām, un tas, ka ejam uz profesionāli orientētu programmu, skolu specializējam, mums būs garants turpmākai darbībai.”

Atnākot uz Staiceles vidusskolā uz futbola programmu par profesionālu futbolistu jaunietis nekļūst, bet viņam var pavērties ceļš uz Latvijas Sporta Pedagoģijas akadēmiju, ar kuru skolai ir sadarbības līgums, kas tikai šogad tā īsti iedzīvosies, jo divpadsmito klasi beidzot, divi skolēni ar skolas atzinumu akadēmijā varēs iestāties bez iestājpārbaudījumiem. Iecerēts Staicelē sagaidīt arī studentus – praktikantus.

Šovasar 11. klasē iestājās Justs Gūtmanis no Mazsalacas:
     „Gribu mācīties Sporta akadēmijā – dēļ futbola un dēļ akadēmijas atnācu uz Staiceles vidusskolu”, skaidro mērķtiecīgais jaunietis. Futbolu iesāku spēlēt 12-13 gadu vecumā, kad uz Mazsalacu atnāca treneris Imants Dalka. Pēc pusgada tas pārtrūka, trenējāmies paši, līdz no Valmieras atnāca treneris Aleksejs Loginovs. Uzsāktie intensīvie treniņi un sacensības pēc kāda laika, dažādu nesaskaņu dēļ, arī kļuva neregulāri. Staiceles vidusskolā intensīvi treniņi ir katru dienu, tādēļ arī izvēlējos mācīties te.”

     Novērtējis atlētisko jaunieti, direktors piedāvāja Justam vasarā piedalīties treniņnometnē pie Latvijas izlases sportistiem. Tur gūtā pieredze noderēja Bristoles futbola nometnē Anglijā, kurā Justs piedalījās ar vecāku materiālo atbalstu šī gada vasarā. Šī nometne ir liels starptautisks projekts, kas aptver 5 kontinentus. Divu nedēļu laikā visu dalībnieku prasmes futbolā tiek vērtētas pēc punktu sistēmas, labākie 15 tiekas spēlē ar Mančersteras komandu. Starp līderiem bija sīva cīņa. Lai gan Justam punktu bija daudz, vājā vieta – tālie metieni mērķī, priekšgalā ļāva izvirzīties itālim. Nometnē papildus treniņiem un punktu krāšanai bija iespēja apgūt arī angļu valodu. Pēc testiem Justs iekļuva grupā ar augstāko līmeni, un atzina, ka stundas bija interesantas un tieši šī iespēja ļoti ietekmēja viņa izvēli. Justs pastāstīja: „Bija divas brīvas dienas, braucām uz Mančesteru, apskatījām stadionu, pēc tam arī atjaunoto Vemblijas stadionu Londonā. Mančesteras stadions ir liels, iespaidīgs, bet ne tuvu tik sakopts kā Čelsija stadions, kurā bijām jau iepriekš kopā ar mammu, man vairāk patika tas. Tur uzzināju daudzas interesantas lietas – tagad, piemēram, ar likumu noteikts, ka visām grīdām ģērbtuvēs jābūt vienādām, jo kādreiz Liverpūles pretinieku ģērbtuvēs grīda bijusi ļoti slidena. Tad spēles sākumā spēlētāju sastāvs nosaukts, bet nākot iekšā daži pretinieki jau nokrituši un guvuši traumas.”

     Justam ir futbolista pase, kurā ierakstīti vērtējumi, kas gūti nometnes laikā. Ja finansiāli būs iespējams, arī nākošajā gadā jaunietis piedalīsies šajā nometnē. Mācoties Staicelē, Justs kopā ar vecākiem izlēmis spēlēt Staiceles komandā, arī tādēļ, ka šajā komandā iespējams stāvēt vārtos, kas viņam visvairāk interesē. Dzīves apstākļi Staicelē pieņemami, līdzīgi kā Mazsalacā, jo abas ir mazpilsētas.

Ieva Drone