Staicele - Reportāžas - Spožā nots

04.08.2008.

Cik spožas notis būs šonedēļ saksofonistiem Staicelē?

3. augustā Staicelē tika atklāta radošā nometne „Spožā nots 2008” Latvijas saksofona un vokālās mākslas izpildītājiem džeza mūzikas žanrā. Tā veltīta izcilajam tenora saksofonistam Raimondam Raubiško. Nometni rīko Staiceles pilsētas dome, interešu izglītības centrs „Krustpunkti”, Staiceles Mūzikas un mākslas skola, džeza mūzikas izdevniecība un mūziķu apvienība „ZE PIRATS”.


Domes priekšsēdētājs Jānis Bakmanis (augšējā attēlā kreisajā pusē) ievadrunā izteica cerību, ka piecās dienās Latvijā labāko un interesantāko pasniedzēju vadībā visi nometnes dalībnieki kļūs saksofona spēlē un vokālajā dziedāšanā virtuozāki, bagātāki un interesantāki. Nometnē piedalās mūzikas skolu audzēkņi, mūzikas skolu beidzēji, mūzikas skolu pedagogi, arī staicelieši – Kaiva Apiņa, Alvis Apiņš, Anete Drone un Santa Taube. Nometne noslēgsies 8. augustā ar koncertu, kurā piedalīsies gan dalībnieki, gan meistarklašu pasniedzēji – Deniss Paškevičs, Alvils Altmanis, Indriķis Veitners, Jolanta Gulbe un Ziedonis Puķītis, gan džeza kvartets „Riga Groove acoustic” – Deniss Paškevičs, Madars Kalniņš, Andris Grunte, Kaspars Grigalis.


Nometnes producents un māksliniecikais vadītājs Alvils Altmanis, komponists, Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra mākslinieks pastāstīja, ka šogad turpinās iepriekšējos divos gados iesākto – jaunieši klausīsies džeza mūzikas vēsturi, teoriju, piedalīsies meistarklasēs saksofona spēlē divos līmeņos un šogad arī vokālajā dziedāšanā, ansambļu spēlē, saksofonu korī, ritmiskās nodarbībās, iepazīsies ar jauninājumiem saksofona ekipējumā, kopīgi klausīsies DVD koncertus.

A.Altmanis: „Radošās nometnes Staicelē notiek ar Jāņa Bakmaņa iniciatīvu, viņš 2006. gadā griezās pie manis ar lūgumu organizēt šādu nometni. Nebūdams profesionāls mūziķis, Jānis tīri intuitīvi bija izsecinājis, ka mūsu bērniem nav atbilstošs līmenis un izpratne, lai sekmīgi piedalītos konkursos. Viss ir tā virspusēji. Mūsu laiks iemāca cilvēkiem būt patērētājiem – es labāk noklausos, nekā mēģinu pats ko izdarīt, sevi apliecināt un pierādīt. Es toreiz padomāju un piekritu, lai notiek,- dalīšos savās zināšanās. Varbūt mēs, „Spožās nots” organizētāji un manis uzaicinātie meistarklašu vadītāji, varam sniegt kādu artavu Latvijas bērnu un jauniešu muzikālajā attīstībā. Varbūt tiešām kāds no viņiem nākotnē izvēlēsies profesionāla mūziķa gaitas.

Iepriekšējos gados meistarklašu nobeigumos bērniem jautājām - vai vajag šādu nometni nākošajā gadā? Atbilde bija – jā, vajag! Tad šogad esmu skeptiskāk noskaņots, jo ierašanās tāda pasīva. Biju gaidījis lielāku aktivitāti. Esmu Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra mākslinieks, paņēmu brīvu nedēļu, lai gan man pēc tam tāpat būs jāatspēlē, bet tā ir tradīcija, un nometnei esmu iepriekš gatavojies. Domāju, ka radošai nometnei, varēja būt lielāka saikne ar mūzikas skolām, kaut gan šo pasākumu reklamējām mūzikas skolu avīzē „Partita”, pagājušajā gadā piedalījās tikai divi mūzikas skolu pedagogi. Tagad vairāk orientējamies uz bērniem, taču varētu būt arī, piemēram, seminārs pedagogiem.

Mūs priecē katrs audzēknis, kas šeit ierodas. Katras jaunas sejas parādīšanās ir grūtāks un sarežģītāks uzdevums pasniedzējam. Man neinteresē kopējais dalībnieku skaits, ja bērnu mazāk, var vairāk laika ziedot katram individuāli. Te viņi spēlē grupās un iemācās arī visas cilvēciskās lietas kopējā darbā ansambļos un korī. Padarītā darba rādītājs ir noslēguma koncerts. Bērni iemācās spēlēt skaņdarbus džeza stilā, iemācās jaunu mūziku. Šogad izdomājām pielikt klāt arī vokālistus. Pasniedzēja ir pieredzes bagāta – Jolanta Gulbe, tas varētu būt interesanti.

Trešdien plkst. 20:00, tāpat kā pagājušajā gadā, būsim ar āra koncertu pie kafejnīcas „Kāre”. 8. augustā būs noslēguma koncerts, esmu par to domājis, ir daudz kas sarakstīts jauns, jo atkārtoties nevar. Staicele tomēr ir tāda nekronēta džeza saksofona galvaspilsēta, jo 10 gadus te notiek „Spožā nots”. Liels pasākums iecerēts nākošajā gadā par godu R. Raubiško 70. gadu jubilejai, pēc tam analizēsim un pārdomāsim, kā turpināt.”


Staiceles Mūzikas un mākslas skolas audzēkne Santa Taube nometnes atklāšanā saņem sveicienu no pilsētas mēra Jāņa Bakmaņa. Šajās dienās viņa papildinās zināšanas vokālajā dziedāšanā pasniedzējas Jolantas Gulbes vadībā.


Staicelieši kopā ar nometnes pedagogiem (2. rindā no kreisās) – Denisu Paškeviču, Jolantu Gulbi un Alvilu Altmani.

Sagatavoja Ieva Drone