Staicele - Reportāžas - Stārķa kauss U8

13.06.2008.

„Stārķa kausa” izcīņa Latvijas 8-gadīgo zēnu futbola komandām

Staicelē, pilsētā, kura pakāpeniski veidojas par Latvijas jaunatnes futbola izlašu bāzes vietu, no 11. līdz 13. jūnijam notika „Stārķa kauss” – turnīrs Latvijas astoņgadīgo zēnu komandām. Turnīru organizēja Latvijas Futbola federācija sadarbībā ar Latvijas Jaunatnes Futbola Līgu. Turnīrā piedalījās 16 komandas – ...

... no Rīgas (Šitika FS - 3 komandas; J.Docenko FS Alberts; JFC Skonto), Liepājas (FK Liepājas metalurgs - 2 komandas), Ventspils (FK Ventspils Olimpiskā Cerība), Jūrmalas (JFC Kauguri), Salaspils (FK Kengoroos), Jelgavas (FK Viola), Rēzeknes (SK Blāzma), Tukuma (FK Tukums-2000/Tukuma Sporta skola), Olaines (FK Olaine), Smiltenes (Smiltenes BJSS) un Staiceles (VJFC Staicele).


Latvijas nākotnes futbolistus, vēlot veiksmīgus startus, turnīra atklāšanā uzrunāja gan Latvijas Jaunatnes Futbola Līgas valdes priekšsēdētājs Dainis Gudermanis, gan Staiceles pilsētas domes izpilddirektors Agris Rubenis.


Daži momenti no spēlēm.


Staicelieši šajā turnīrā ārpus konkurences, jo komandā ir tikai 4 astoņgadīgie spēlētāji, taču iegūtā pieredze neatsverama.


Par „Stārķa kausu” un citiem futbola turnīriem un Staiceli kā Latvijas jaunatnes futbola izlašu bāzes vietu stāsta Latvijas Jaunatnes Futbola Līgas valdes priekšsēdētājs Dainis Gudermanis: „Turpinās tradīcija, ka vasarā Staicelē notiek „Stārķa kauss”. Šogad, tāpat kā pagājušajā gadā, – divās vecuma grupās – 8-gadīgiem zēniem un 9-gadīgiem. 13. jūnijā beidzās sacensības 8-adīgiem. Lai puišiem būtu interesantāk un spēki vienlīdzīgāki, 16 komandas pirms turnīra tika sadalītas 2 grupās – A un B. A grupā it kā skaitās stiprākie un B grupā – vājākie, lai gan varētu teikt, ka B grupas labākās komandas ir stiprākas kā A grupas vājākās. Treneriem bija iespēja izvēlēties – vai spēlēt un visus vinnēt, vai arī zaudēt un mācīties spēlēt pret stiprākiem. Tātad, stiprākie un vājākie šeit ir stipri nosacīti. Protams, šajā turnīrā uzreiz redzmas 3 stiprākās komandas – Jura Docenko Futbola skolas Alberts komanda, Šitika Futbola skolas 1. komanda un FK Liepājas Metalurga 1.komanda. Tajā pašā laikā ļoti interesanta komanda ir jūsu kaimiņiem - smilteniešiem. Smiltenes sporta skolā startē daudzās vietās, tur veidojas interesantas komandas - vērā ņemami pretinieki, īpaši mazie. Nākošajā nedēļā no 18. līdz 20. jūnijam tepat būs turnīrs deviņgadīgajiem zēniem, piedalīsies 10 komandas.

Ja runājam par organizāciju, tad no Jaunatnes Futbola Līgas puses ir afišas, programmas, lai viss precīzi notiktu plānotajā laikā. Turnīra otrajā dienā tradicionāli organizējām pasākumu tēviem, mātēm un bērniem – veiklības stafetes zēnu komandām, futbola turnīru zēnu tēviem un šautriņu mešanas sacensības zēnu mātēm.

Par to, kas attiecas uz Staiceles pusi. Pagājušajā gadā bija negatīvas atsauksmes par ēdināšanu. Tas izraisīja diezgan lielu rezonansi vietējā sabiedrībā, taču domāju – kritika nāca par labu visiem -šogad nav nekādu aizrādījumu. Esmu apjautājis vecākus, trenerus, viņi saka, ka ēdināšana ir laba, ļoti laba, viss kārtībā. Šogad mēs iepriekš iepazināmies ar ēdienkarti, pielabojām, ieteicām tādas lietas, ko bērni labprātāk, pēc mūsu domām, ēstu, un esam pareizi trāpījuši.


Staicelē laukumi ir labā kārtībā, parādījies tāds nepieciešams sīkums kā pārvietojamās tualetes. Šajās dienās darbojās āra bufete, bērniem pēc dažādiem kārumiem nebija jāskrien pāri ceļam uz veikalu.

Mums radās mazas problēmas ar tiesāšanu. Tiesneši šogad bija Staiceles vidusskolas puiši, kuri apgūst sporta programmu. Viņi beiguši kursus, bet prakse neliela, tāpēc skaidrs, ka viņi tiesājot šur tur kļūdās. Bet jāsaka tā – ja viņi netiesās, tad arī neiemācīsies. Atradām kompromisu starp vecākiem un treneriem - lūdzām pārāk nekritizēt jauno tiesnešu objektīvās kļūdas. Stalti jauni puiši, labi izskatās, Dievs dod, lai viņu te būtu vairāk.

Ja runājam par Staicelei kā tādu, tad šogad Jaunatnes Futbola Līga noslēdza sadarbības līgumu ar Staiceli par to, ka šeit ir jaunatnes futbola vasaras bāze, ka šeit mēs rīkosim visa veida iespējamos pasākumus, lai popularizētu vietu, palīdzētu tai attīstīties un augt, ienestu Staiceles mierīgajā dzīvē zināmu kustību.

Nākošais solis ir plašāks – Latvijas Futbola federācijas valdē ir pieņemts lēmums, ka šeit būs Latvijas jaunatnes izlašu bāze. Tāpēc šogad, pirmo reizi Latvijas jaunatnes izlašu vēsturē, vienā vietā veselu mēnesi pulcēsies Latvijas izlases dažādos vecumos un trenēsies. Par vietu tika izvēlēta Staicele, un tas notiks visu jūlija mēnesi – izlases mainīsies ik pa 10 dienām. Tas būs diezgan liels eksperiments visiem: gan treneriem – kā viņi spēs 10 dienas nopietni sastrādāt, gan - kā savā starpā spēs sadzīvot vairākas izlases (pozitīvā nozīmē). Ja viena komanda atrodas kādā nometnē, neviens viņus neredz, un cilvēka psiholoģija var pielaist momentus, ka viņi kādu brīdi paslinko. Kad ir vairāki konkurenti, tad ar slinkošanu ir tā - it kā negribētos... Otrkārt, šeit diezgan bieži atbrauks Futbola federācijas vadība, Aleksandrs Starkovs būs vairākas reizes, arī citi par šo sektoru atbildīgie speciālisti. Jūlija mēnesī, nometņu laikā, būs vairākas interesantas pārbaudes spēles jaunatnes izlašu līmenī - zinu, ka vismaz 2 spēles paredzētas ar Baltkrievijas izlasi.

Staicelē vēl šogad, bez šiem diviem turnīriem, 11. – 13. augustā būs Nike „PREMIER KAUSA” Baltijas valstu turnīrs, kur piedalīsies 14 gadīgie zēni. Tas ir pasaules čempionāts klubu komandām, kas tiek rīkots vienā vecumā grupā – 14 –gadīgiem zēniem. Vispirms tas notiek katrā valstī. Latvijas fināls katru gadu notiek Salacgrīvā, pēc tam divas labākās komandas iet tālāk. Baltijas valstu komandu fināls notiks Staicelē, sacentīsies 2 Igaunijas, 2 Latvijas 2 Lietuvas komandas, uzvarētājs dosies uz Eiropas finālu 2009. gadā. Tā lieta ir prestiža. Šogad Staicelē futbola būs daudz.

Latvijas Futbola federācija (LFF) pirms pāris gadiem Staicelei uzdāvināja labu zāles pļaujamo traktoru, esam iedevuši visus vārtus, arī šogad vēl iedevām gan mazos, gan lielos. Noliktavā stāv inventārs apmēram 20 000 latu vērtībā, kas tiks lietots nometnes laikā. Teikšu atklāti, Latvijā nevienā sporta bāzē vienuviet tik daudz inventāra nav sakoncentrēts, zinu, ka Skonto stadionā ir futbola maketi, bet te būs viss vajadzīgais – pārvietojamās futbolistu sieniņas (domātas futbola sitienu trenēšanai), maketi, dažādi norobežojumi, batuti pret ko sist bumbu, speciālās barjeras, konusi utt.

Ar personīgu LFF prezidenta iniciatīvu te iesākta halles celtniecība. Šobrīd katlu māja ir gatava. Nezinu, cik ilgs laiks paies, bet halle arī noteikti būs. Taču halle šobrīd LFF interesē nedaudz mazāk, tā domāta ziemas periodam un vairāk interesē Staiceli, (lai gan arī ziemā mēs šeit varētu spēlēt), bet tas ir otršķirīgāks jautājums. Pirmšķirīgāks jautājums, kas ir jau atrisināts - Staicelei piešķirts lielais sintētiskais laukums – 90 x 60 m. Šo laukumu kopā ar dažādu inventāru Staicelei dāvina Latvijas Futbola federācija, kopumā tā ir diezgan liela summa – rakstās ar vairākām nullēm. Staiceles dome par saviem līdzekļiem apņēmusies sagatavot laukuma pamatu. Tad šeit ir divi zaļie laukumi un viens sintētiskais - tāda neliela Eiropas līmeņa bāze. Tas jau ir tā nopietni. Tad var spēlēt vēlā rudenī un agrā pavasarī. Sintētiskais laukums noderēs arī treniņu darbā sliktos laika apstākļos, uz tā var spēlēt 24 stundas diennaktī, uz zāles laukuma tik daudz spēlēt nevar.

Vēl šajā sakarībā pilsētas vadībai ieteicu risināt jautājumu par nelielas viesnīcas veidošanu, jo tad būtu iespējas zināmus līdzekļus saņemt atpakaļ. Pavasaros ir ļoti daudz pieaugušo komandas, kas pirms sezonas grib kādā vietā trenēties, ne jau visi var atļauties aizbraukt uz Turciju vai Spāniju. Pietiekoši daudzas komandas labprāt trenētos tepat tuvāk - diezgan liels pieprasījums ir no mūsu Austrumu kaimiņiem, kas gribētu atbraukt uz Latviju (tomēr ārzemes). Neiet runa par TOP komandām, bet arī zemāko līgu komandām ir līdzekļi pirmssezonas nometnēm.

Ja man prasītu, ko vēl vajadzētu izdarīt, lai šeit būtu jaunatnes izlašu bāze, tad, domāju, pirmkārt, – vajadzētu palielināt un uzlabot ēdināšanas bloku. Neiet runa par virtuves iekārtām, bet par telpām, lai cilvēkiem, kas tur strādā, būtu ērtāk. Arī šajā turnīrā ēdājus dalījām divās maiņās, tas ir sarežģīti. Zinu, ka pilsētas vadībai ir plāns, kā to izdarīt. Otrkārt, lai zāles laukumi būtu labāki un labāki, jādomā par nopietnāku, efektīgāku laistīšanas sistēmu, jo klimats mainās – te nedaudz nolīst lietus, te veselu mēnesi sausums, un zāle tad izkalst. Kopumā nākotne Staicelē man izskatās diezgan cerīga.”A un B grupu 1.-3. vietu ieguvēju komandas tika apbalvotas ar kausiem, diplomiem, bet 12 spēlētāji un 3 treneri – ar medaļām, diplomiem un balvām.

Lūk, uzvarētāji!

Stafetes zēnu komandām (turnīra otrajā dienā)

1. vieta – FK Viola Jelgava
2. vieta – Šitika FS 1. komanda
3. vieta – JFC Kauguri, Jūrmala

B grupa

1. vieta – FK Ventspils Olimpiskā Cerība

2. vieta – JFC Kauguri, Jūrmala


3. vieta – Smiltenes BJSS

4. vieta – FK Olaine

A grupa


1. vieta – Šitika FS 1. komanda


2. vieta – J. Docenko FS Alberts komanda


3. vieta – FK Liepājas Metalurgs 1. komanda

4. vieta – FK Viola Jelgava

5. vieta – FK Liepājs Metalurgs 2. komanda

Sagatavoja Ieva Drone