Staicele - Reportāžas - Diskusija Staiceles lapā

26.05.2008.

Diskusijas Staiceles interneta mājas lapā – jā vai nē?

     Kad, pēc deputāta Alvja Bondara iniciatīvas atvērām Staiceles mājas lapu, runājām arī par to vai vajag diskusijas, kā tas tradicionāli ir citās mājas lapās. Alvis Bondars teica, ka vajag, citi tik aktīvi par to neiestājās. Iemesls, protams, ķengas, kas nekādu labumu nedod, drīzāk otrādi – rada nevajadzīgus pārdzīvojumus, arī vainīgo atrast ir grūti. Visi cilvēki nav emocionāli tik stipri, lai „stāvētu tam pāri”. Un šodien zinām - vārds ir enerģija, kas mūs ietekmē.

     Taču jautājums par diskusijām paceļas atkal un atkal. Tā 16. aprīļa iedzīvotāju sapulcē Vija Kruja ierosināja: „Sapulcē ir mana gada gājuma cilvēki, bet jauno trūkst. Kur viņi var uzzināt par to, kas notiek Staicelē? Mājas lapā, bet tajā trūkst viena lieta – diskusijas, bet ne anonīmas. Tāpat kā tas ir portālā www.draugiem.lv – lai katrs ienāk ar savu vārdu un uzvārdu, un risinātos diskusija. Nevis tikai raksts par notikumu un viss. Šobrīd var aizsūtīt domei savu jautājumu, jā, bet publisku atbildi un publisku diskusiju par šo jautājumu nevar uzsākt. Ierosinu, ja tas ir materiāli iespējams, atvērt diskusiju lapu, kurā būtu iespējams ieiet ar savu vārdu un uzvārdu. Es par to priecātos, jo jaunieši sazinās internetā.”

     Iepazīstoties ar diskusiju lapu portālā www.draugiem.lv, man radās jautājums - kāpēc nepietiek ar šo diskusiju lapu? Tur katrs piedalās ar savu vārdu, ko lielais portāls var nodrošināt. Kāpēc vajadzētu vēl vienu? Ar šo jautājumu griezos pie Krujas kundzes, viņa atbildēja: „Sapulces laikā jau piebildu, ja tas ir finansiāli iespējams. Ja diskusiju lapa būtu Staiceles mājas lapā, tad varbūt diskusijās iesaistītos arī deputāti un atbildīgās amatpersonas, kas www.draugiem.lv notiek ļoti reti vai nemaz. Personiski man šķiet, ka diskusijas mājas lapā būtu nopietnākas. Runātu par būtisko.”

     Šajā sakarā vēlējos apkopot dažādu profesiju pārstāvju un dažāda vecuma cilvēku viedokļus par diskusiju iespējamību Staiceles mājas lapā, lai visi kopā redzētu, ka pieņemt lēmumu „jā” vai „nē” nav nebūt tik viegli. Jūtam, ka vajag diskusijas, jo viedokļu dažādība ir nepieciešama un interesanta, taču neviens no mums negrib būt publiski pazemots un apvainots.

Staiceles, Alojas un slalom.lv mājas lapu programmētājs Māris Kalējs izsaka savu viedokli par diskusiju lapas iespējamību Staiceles mājas lapā. Viņam lūdzu dalīties pieredzē par diskusijām Alojas mājas lapā un slalom.lv, par iespējamo tekstu kontroli, lai publiskajā telpā nenonāktu ķengas.

Māris Kalējs: „Alojas diskusiju variants realizējams bez papildus izmaksām. Ķengu rakstītājus (ja lieto apollo internetu, kas ir 90% gadījumos) konstatēt nav iespējams, izņemot kriminālu draudu gadījumus, kur iesaista policiju. Ārzemju spamotājiem tiek likti filtri pēc vārdiem, kas ir tekstā sarakstīti jau pēc fakta. Tāpat ķengas varētu stāvēt lapā 2 dienas, līdz kāds man to paziņo, un es tieku pie datora. Arī tad, ja diskusijās cilvēks piedalās ar savu vārdu un uzvārdu, nav iespējams konstatēt vai J.Bakmanis ir pilsētas mērs vai kaimiņu puika... Diskusijas Alojas mājas lapā tika slēgtas ķengu dēļ, kas bija bieži - puikas zināja, ka viņiem neko nevar padarīt. Nepalīdzēja pat tas, ka Alojas vidusskolā publiski noķērām vainīgos...

Slalom.lv variants ar reģistrētiem lietotājiem ir praktiski nerealizējams lielo izmaksu dēļ – uzskatu, ka tas būtu neproporcionāli tiem 100 - 200 Staiceles mājas lapas apmeklētājiem dienā. Ja arī tiktu realizēts, tad ļoti maz ir tādu cilvēku, kas grib iziet reģistrāciju un atklāt savu vārdu, lai rakstītu. Man arī pie 5000 apmeklētāju dienā šajā lapā ir parasti tikai daži ieraksti dienā. Taču arī šajā variantā neviens netraucē uztaisīt puikam fiktīvu e-pasta adresi un piereģistrēties ar svešu vārdu... un atkal šim neko nevar padarīt. Tāpēc arī lielie portāli praktizē 1.variantu un sēž viens cilvēks, kas cauru dienu dzēš ķengas...”

Par diskusiju nepieciešamību Staiceles mājas lapā savas domas izsaka Jānis Virsis: „Pirmajā brīdī domāju, ka diskusija mūsu pilsētas mājas lapā ir nepieciešama, bet - ja tā kārtīgi padomā, tad taču varam ļoti labi iztikt ar domubiedru grupu portālā www.draugiem.lv. Aktivitāte šajā grupā ir diezgan liela, www.draugiem.lv Staiceles domubiedru grupai pašlaik ir pievienojušās tieši 453 personas, starp šīm personām ir ne tikai staicelieši! Runājot tieši par diskusiju Staiceles mājas lapā, domāju - daudziem patiktu, ja tāda iespēja būtu. Grūti gan būtu kontrolēt, vai kāds neizmanto citu cilvēku identitāti. Protams, šo lietu var risināt, izveidojot lietotāju reģistrēšanos, bet tādā gadījumā tas sanāks dārgi. Izveidojot un uzturot šādu iespēju, arī nevar būt 100% pārliecināts, ka reģistrētā persona ir patiesa. Beigu beigās esmu par to, lai staicelieši izmantotu www.draugiem.lv domubiedru grupu, jo tad mēs redzam, kas patiesībā raksta komentārus, un kurš ko domā. Tas ir daudz lētāk, kā diskusijas Staiceles mājas lapā! Vienīgi varētu Staiceles mājas lapā izveidot saiti uz Staiceles domubiedru grupu draugos, tad tie, kas būs jau reģistrējušies varēs uzreiz ienākt šajā grupā. Tiem, kas nav reģistrējušies, iesaku reģistrēties, lai varētu diskutēt arī iepriekšējās domubiedru grupas diskusijās. Es, kā draugiem.lv domubiedru grupas „Staicele” administrators, gaidīšu Staiceles grupā vairāk staiceliešus!”

Jānis Bakmanis, domes priekšsēdētājs: „Ja kāds vēlas izteikt savu priekšlikumu vai jautājumu pilsētas domei, var atsūtīt. Tāpēc pilsētā ir izdevuma „Kastanis” redaktore, kas sagatavos atbildi. Šad tad paskatos „Ausekļa” diskusiju lapu, tur, piemēram, diskutē par Limbažu ielām, bet konkrētu atbildi no domes atbildīgām amatpersonām nevar saņemt. Ja ir interesanti uzzināt citu viedokli, tad caur www.draugiem.lv to var izdarīt. Kas grib, piedalās šajā diskusijā, kas negrib, nepiedalās. Kāpēc jātaisa vēl viena diskusiju lapa?

Draugos ir interešu grupas, kas savā starpā veido viedokli. Ja diskutētāji viedokli noformulējuši, tad tālāk viņi deleģē no sava loka vienu personu, kas griežas pilsētas domē ar kādu iniciatīvu. Tad ir konkrēts jautājums, un dome sniedz konkrētu atbildi.”

Antra Rudzīte, Staiceles vidusskolas direktora vietniece audzināšanas darbā: „Uzskatu, ka NEVAJAG!!! Mūsu un Tavs pienākums dot informāciju. Ja ļoti grib izteikties, var taču rakstīt "Kastanis" atsauksmes.”

Marga Taube, aktīva diskusiju dalībniece portālā www.draugiem.lv: „Mans viedoklis par diskusiju sadaļas nepieciešamību Staiceles mājas lapā ir negatīvs. Iespēja izteikt savu viedokli ir portāla www.draugiem.lv domubiedru grupā "Staicele'". Pieredze rāda, ka šīs diskusijas ir neauglīgas, un neviena problēma diskutējot netiek atrisināta. Varbūt vajadzētu dot iespēju Staiceles mājas lapā uzdot konkrētus jautājumus, uz kuriem atbildes sniegtu domes darbinieki, kas ir kompetenti atbildēt uz iedzīvotājus interesējošiem jautājumiem.”

Irita Neripa, Darba terapijas un rehabilitācijas centra „Vīķi” aprūpētāja: „Es paretam kaut ko uzrakstu www.draugiem.lv domubiedros. Reiz pie sevis domāju, ka „Kastanītī” varētu būt ja ne diskusija, tad iedzīvotāju jautājumi konkrētai personai un tā sniegtu atbildes. Kā intervija, pavisam īsi un konkrēti, pat minot jautātāja personību. Tas bija „ne par tēmu”, bet jāatzīst - Staiceles mājas lapā pat neatceros, kad pēdējo reiz biju... Kaut kā nav interesējis. Bet ja būtu diskusijas un tādējādi padarītu lapu dzīvelīgāku, tad noteikti būtu klāt biežāk un kāpēc gan neizteikties... Vai man kauns par savu domu vai vārdiem - nē!

Droši - atbalstāma lieta. Un tādējādi arī pagastvečiem būs tuvāka pļāpāšana, kā arī varbūt neizvērstos tik "sausa" runa, būtu kāda jēga. Arī draugi no citām pilsētām varētu izteikties par redzēto un tā vērtējumu... Jo draugos jau tāda "zelēšana" vien sanāk...”

Rinalds Skuja, Smiltenes tehnikuma 2. kursa students: „Par diskusiju iespējām Staiceles mājas lapā - Mājas lapa ir kā pilsētas simbols un informācijas avots e-vidē, nebūtu smuki, ja tūristi, ieejot Staiceles lapā, pamanītu iedzīvotāju negatīvās izlādes, kā jau tas parasti notiek šāda veida diskusijās. Bet no otras puses - e-vide attīstās, un pagaidām vienīgā vieta, kur staicelieši var satikties vienkopus diskutējot, ir www.draugiem.lv domubiedri. Es iesaku veidot web sistēmu līdzīgi, kā tas ir daudzās citās pilsētu mājas lapās, proti, reģistrētie lietotāji lasa/raksta diskusijas."

Par diskusiju nepieciešamību Staiceles interneta mājas lapā Staiceles vidusskolas 9. – 11. kl. audzēkņiem jautāja Skolēnu pašpārvaldes priekšsēdētāja Dārta Vilne. 44 skolēni atbildēja anonīmās anketās uz 5 jautājumiem. Lūk, apkopotas viņu atbildes!

1.Cik biežu Tu apmeklē Staiceles interneta mājas lapu?
Bieži – 25, reti – 9, nekad – 10.

2.Vai Staiceles interneta mājas lapā vajadzētu diskusijas? Kāpēc?
Jā – 3 (lai būtu kur izpausties), nē – 15 (nelasa), atturas – 4.

3.Vai Tu piedalies diskusijās par Staiceli portālā www.draugiem.lv?
Jā – 3, nē – 32 (nav laika, nevēlas), atturas – 7.

4.Kādi būtu jautājumi vai tēmas, kurus Tu gribētu pārrunāt diskusiju lapā?
Aktivitātes, pasākumi, kultūras nams, sabiedrība.

5.Kā Tu justos, ja Tevi diskusiju lapā kāds nepamatoti apvainotu, aizskartu vai apķengātu?
Nebūtu pārāk laimīgs, ja kļūtu par „traku”, atceltu diskusijas.

Apkopojot Jūsu viedokļus un redzot diskusiju lapas pamatojumā cerību, ka Staiceles interneta mājas lapā diskusijās iesaistītos deputāti un atbildīgās amatpersonas, vienā pirmdienas sapulcē jautāju domes darbiniekiem un iestāžu vadītājiem – vai viņi būtu ar mieru to darīt. Atbilde bija noraidoša, jo „netīrās veļas” mazgāšana publiskajā telpā nevienam nav saistoša. Arī priekšsēdētājs teica, ka nevar likt domes darbiniekiem iesaistīties mājas lapas diskusijās. Katram iestādes vadītājam ir e-pasts, var atsūtīt savu jautājumu vai ierosinājumu, tad arī tiks sniegta atbilde. Jautājumus un ierosinājumus var atsūtīt arī pa pastu vai iesniegt personīgi. Ja vēlas jautājumu un atbildi publiskot – to var izdarīt informatīvajā izdevumā „Kastanis”. Trīs gadu laikā, kopš veidoju izdevumu „Kastanis” savā e-pastā esmu saņēmusi 2 vēstules ar jautājumiem, uz kuriem arī izsmeļoši atbildēju. Staicelieši daudzkārt mutiski ierosinājuši tēmas, par kurām vajadzētu rakstīt, ko arī centos izpildīt. Paldies visiem par sadarbību! Domu apmaiņu par šo un citām tēmām varam turpināt. Savu viedokli varat iesniegt personīgi Ievai Dronei (pilsētas domē 3. stāvā) vai arī atsūtīt vēstuli elektroniski staiceles_kastanis@inbox.lv

Jāņa Virša ieteikums – izveidot Staiceles interneta mājas lapā saiti uz domubiedru grupu „Staicele” portālā www.draugiem.lv liekas labākais pašreiz iespējamais (arī no finansiālās puses) diskusiju variants gan domes priekšsēdētājam Jānim Bakmanim, gan deputātiem Alvim Bondaram un Andrim Krūzītim, gan Staiceles mājas lapas programmētājam Mārim Kalējam, tādēļ tuvākajā laikā sazināsimies ar portāla www.draugiem.lv veidotājiem, vai pilsētas mājas lapā šādu saiti drīkstam ielikt.

Viedokļus apkopoja Ieva Drone