Staicele - Reportāžas - Lekcija par zobu higiēnu

15.05.2008.

Staiceles jaunākā paaudze klausījās par zobu kopšanu

15. maijā Dienas aprūpes centra telpās ar atraktīvu lekciju ciemojās Limbažu Mutes veselības centra speciāliste, zobu higiēniste Ingūna Cepurniece.


Klausītāju vidū 3-4-gadīgās grupiņas bērni ar skolotājām Antru un Lieni un Staiceles vidusskolas 3. klases skolēni ar audzinātāju Ingu Neimani, tādēļ sarunas vairāk par veseliem zobiem un to pareizu kopšanu.


Stāsts par zobu anatomiju bija saprotams pat vismazākajiem.


Katrs klausītājs rādīja, kā mājās tīra zobus.


Zobu higiēniste stāstīja, ka pirmā zobu birste izgudrota apmēram 800 gadus atpakaļ Ķīnā, Tibetā. Pirmā birste bija no koka, sari no zirgu astes, vēlāk bija ziloņkaula kāts ar galviņu no cūkas sariem. Tagad tiek reklamētas daudz un dažādas zobu birstes, bet vislabāk lietot vienkāršu birsti ar mīkstiem sariņiem (uz zobu birstes uzraksts soft). Ja zobu birstei cieti sari, zobs tiek saskrāpēts un kļūst jūtīgs. Arī zobu pastas ar baltinošajām vielām zobus padara jūtīgus, tāpēc Ingūna ieteica samierināties ar to, ka latviešu zobi nav tik balti kā nēģeriem vai aziātiem. Naktī mutē ir silts un mitrs, tur viss ļoti labi pūst, tādēļ vissvarīgāk zobus iztīrīt vakarā.


Zobu higiēniste demonstrēja un stāstīja, kā vajadzētu pareizi izmantot zobu diegu.

Lekcijas noslēgumā visi klausītāji saņēma dāvanas – zobu birstes un zobu pastas.

Ingūna Cepurniece ieteica vecākiem domāt par to, lai bērni vismaz reizi būtu apmeklējuši zobu higiēnistu un zinātu savu mutes veselības stāvokli. Bērniem līdz 18 gadu vecumam tas ir bezmaksas pakalpojums. Arī pieaugušajiem vajadzētu to darīt. Šādu pakalpojumu piedāvā "Ziemeļaustrumu Latvijas Mutes veselības centrs", SIA, Limbažu pārstāvniecība Klostera 4a, tālr. 64070508, darba dienās plkst. 9.00 – 17.00.

Ingūna Cepurniece sadarbojas ar veselības mācību skolotājiem un dažādām lekcijām ciemojas skolās.

Sagatavoja Ieva Drone