Staicele - Reportāžas - Staiceles audēji

16.04.2008.

Staiceles audēju studijas darbi ceļos uz Rīgu

     Jau iepriekš rakstījām („Kastanis” Nr. 90, 18.03.2008.), ka Staiceles Tautas lietišķās mākslas studijas audēji piedāvās savus darbus Vispārējo latviešu dziesmu un Deju svētku ietvaros rīkotajai Latviešu tautas lietišķās mākslas izstādei „ES VIDŪ”, kas notiks Latvijas Dzelzceļa vēstures muzejā Rīgā no 5. jūlija līdz 31. jūlijam.

     16. aprīlī žūrijas komisija Staicelē tika sagaidīta ar daudzveidīgu un ļoti krāsainu darbu piedāvājumu. Izstādei Rīgā tika atlasīti 43 darbi – segas, lakati, īsie un garie dvieļi, paklājs, smilgu segas, zeķes un cimdi. Vairāk stāsta studijas vadītāja Velta Kīne: „Ciemiņi jūsmoja par mūsu skaistajām telpām. Tepat arī izstādījām savus darbus. Studijā esam astoņi audēji - Ausma, Guna, Irēna, Inese, Liene, Arturs, Malda un es, daudzi strādā. Katrs kaut ko no saviem darbiem piedāvāja un no katra arī kaut ko paņēma – par to man vislielākais prieks. Visi pārstāvēsim Staiceli izstādē. Inesei pirmais lielais darbs bija sega, tagad tā ceļos uz Rīgu. Vispār bija piekrišana zaļām segām – visas paņēma. Piedāvājām garos dvieļus, pat nedomājām, ka tie iepatiksies. Žūrijas komisija izvēlējās tikai vienu paklāju, ko Arturs auda. Arī smilgu sedziņas tika izvēlētas, man vajadzēja pat nest no mājām. Izstādē būs stūrītis audumiem no dabas materiāliem un smilgu sedziņas aužam tikai mēs – staicelieši. Paņēma gandrīz visus lakatus. Tagad man jāpiešuj visiem darbiem pases, kurās jānorāda ne tikai audējs un studija, bet darba izmēri, materiāls, tehnika utt.”


Veltas Kīnes, Artura Liepiņa un Maldas Balodes austās segas


Eugenijas Rudovičas, Veltas Kīnes un Ineses Strazdiņas austās segas


Eugenijas Rudovičas un Veltas Kīnes austās segas


Artura Liepiņa austais paklājs un sega


Ļenas Vinogradovas, Veltas Kīnes, Artura Liepiņa, Irēnas Graviņas un Maldas Balodes austie dvieļi


Veltas Kīnes, Artura Liepiņa un Maldas Balodes austie lakati


Ausmas Vilciņas un Maldas Balodes austie lakati


Veltas Kīnes austās smilgu sedziņas un Ļenas Vinogradovas adītās zeķes un cimdi


Veltas Kīnes un Maldas Balodes austās smilgu sedziņas, Eugenijas Rudovičas lakats

Velta Kīne ir patiesi priecīga, ka audēju darbošanās tik atzinīgi novērtēta - katrs darbs izsapņots un mīļš, daudziem pat vārdi doti, īpaši jau segām, kuru tapšanā daudz laika un sirds enerģijas ieguldīts. 10. jūnijā darbi ceļos uz Rīgu.

Sagatavoja Ieva Drone