Staicele - Reportāžas - Barikādes atceroties

20.01.2008.

1991. gada barikādes atceroties

Pagājuši 16 gadi kopš janvāra notikumiem Latvijā, kad no visiem rajoniem uz Rīgu plūda autobusu straumes, tika celtas barikādes, un Latvijas iedzīvotāji cīnījās par savas brīvības atgūšanu. Šajās aukstajās ziemas dienās arī no Staiceles vairāk kā 100 cilvēku devās uz 1991. gada barikāžu cīņas vietām.

20. janvāris kalendārā atzīmēts kā 1991.gada barikāžu aizstāvju atceres diena. Jau otro gadu šo datumu atzīmē arī Staicelē. Arī šogad 20. janvārī Staiceles muzejā notika pasākums, uz kuru tika aicināti 1991.gada skaudro dienu dalībnieki, viņu atbalstītāji un vienkārši interesenti.


Saulainajā janvāra dienā pasākumā piedalījās gandrīz divdesmit cilvēku, kas vēlējās kavēties atmiņās un pieminēt barikāžu dalībniekus, kuri vairs nav mūsu vidū. Sākumā kopīgi noskatījāmies filmu „Mūsu barikāžu laiks”, kuru Staiceles muzejam laipni atvēlēja 1991. gada barikāžu muzejs Rīgā. Filmas dokumentālie kadri paspilgtināja atmiņas, un kādam pār vaigu noritēja pa asarai. Pēc tam kopīgi (tāpat kā tajā laikā) baudījām karstu tēju ar groku, pīrādziņus un maizītes. Kopīgi baudot tēju pie sveču ugunskuriem, arvien vairāk atvērās tās atmiņu lādītes, kuras atver un pārcilā reizi gadā.


Ļoti daudz atcerējās Vija Kruja un Daila Graviņa (attēlā 4. un 5. no labās), kuras Staicelē bija šo braucienu organizētājas un atbalstītājas. Viņu saglabātajos pierakstos redzami to staiceliešu uzvārdi, kuri devušies uz barikādēm. Precīzi pierakstīti dežūru datumi un laiks.


Daila Graviņa vēsturisko pierakstu kalendāru dāvināja muzejam, kas tagad būs kā pierādījums staiceliešu artavai to dienu notikumos.

Kopīgi pārskatījām barikāžu dalībnieku sarakstu, kas tika sastādīts pagājušajā gadā, lai ierosinātu staiceliešu apbalvošanu ar 1991. gada barikāžu dalībnieka piemiņas zīmi. Šis dokuments Latvijas Republikas Saeimas Kancelejā Rīgā tika iesniegts 2007. gada 5. februārī. Kopīgi pārlasot un pārrunājot, šogad secinājām, ka ne gluži visi, kas devās uz barikādēm, ir sarakstā. Atklājās tādi cilvēki, kas nav iekļauti grafikā, bet tomēr devušies uz barikādēm, cilvēki, kam vienādi uzvārdi (Vijas un Dailas sarakstos minēti tikai uzvārdi). Kāds varbūt bijis tikai vienu reizi, un jāpapūlas atcerēties, ar kuru cilvēku plecu pie pleca tika celtas barikādes. Kopīgiem spēkiem sastādījām papildinājumu pirmajam sarakstam, ko atkārtoti iesniegsim LR Saeimas Kancelejā.

Ja nu tieši tu vai tavs kaimiņš piedalījies 1991.gada barikāžu aizstāvēšanā, bet šaubies par to, vai esi sarakstos, vari nākt uz muzeju un pārliecināties. Sarakstu iesniegšanas termiņš ir pagarināts līdz 2008.gada 31.decembrim.

Tā kopīgās atmiņās pavadījuši šo pēcpusdienu, šķīrāmies, lai tiktos atkal nākamajā gadā, šai pašā datumā. Bet ar cerību, ka piemiņas zīmes saņemsim jau šī gada 11. augustā, kas Latvijā tiek atzīmēta kā Latvijas brīvības cīnītāju diena.

Uz tikšanos!

Indra Jaunzeme,
Staiceles muzeja direktore

Foto - Einārs Bērziņš un Daira Mangulsone