Staicele - Reportāžas - 7. ESCO konference Demenē

15.09.2007.

Septītā ESCO konference Demenē

Svētdien, 16. septembrī, no kārtējās Eiropas stārķu pilsētu organizācijas (ESCO) konferences mājup pārradās Staiceles pilsētas Domes delegācija ESCO priekšsēdētāja Jāņa Bakmaņa vadībā. Šī, pēc skaita jau septītā konference, norisinājās Daugavpils rajona Demenes pagastā laikā no 13. līdz 16. septembrim.


Konferences dalībnieku kopējais foto

Saskaņā ar organizācijas statūtiem, konferences noris reizi gadā vienā no organizācijā iesaistītajām pilsētām pēc rotācijas principa. Tā 2001.gada 21.aprīlī, kad organizācija tika dibināta - pie mums Staicelē, nākamā konference2002.gadā notika Vācijas pilsētā Storkow, 2003.gadā – Ukrainas pilsētā Busk, 2004.gadā - Čehijas pilsētā Luka nad Jihlavou, 2005.gadā – Slovākijas pilsētā Komarovce, 2006.gadā – Lietuvas pilsētā Ramygala.

Konferences darbs sākās ar mājasmātes - Demenes pašvaldības vadītājas Valentīnas Gadzānes uzrunu un apsveikumu.


Attēlā: Jānis Bakmanis pasniedz ESCO karogu Demenes pašvaldības vadītājai V. Gadzānei

Noklausījušies organizācijas koordinatores Ilonas Trēziņas atskaiti par paveikto laikā starp konferencēm, klātesošie septiņu pašvaldību delegāciju pārstāvji aktīvi iesaistījās diskusijās, atklājot arī savās pašvaldībās paveikto, nosaucot konkrētas problēmas un to risinājumus, kā arī daloties savās pārdomās un idejās par turpmāko organizācijas darbu.

Konferences laikā tika izvērtēti viktorīnas „Ko tu zini par Demeni, Daugavpils rajonu un Latgales novadu?” rezultāti. Šajā viktorīnā atzīstamus panākumus guva Lija Lapsiņa no Staiceles un Ukrainas pilsētas Busk iedzīvotāji Oless Dacko un Bogdan Lytvyn. Viņiem - ESCO goda raksti un piemiņas veltes no Demenes pašvaldības.


Attēlā: Konferences laikā

Storkow (Vācija) tūrisma nodaļas vadītājs un organizācijas priekšsēdētāja vietnieks Verners Krumbeins , savukārt, klātesošos iepazīstināja ar projektiem nākamajai vasarai un pastāstīja kā notiek gatavošanās Storkow 800 gadu jubilejas pasākumam 2009. gadā.

Tas gan atkarīgs no salmu ražas, bet nākamā gada 7.augustā visu ESCO dalībnieku floristu komandas tiek aicinātas uz kārtējo floristikas jeb „Salmu stārķa” festivālu. Ja atceramies, tad pērn Staiceles floristiem šajā festivālā tika godpilnā 2.vieta, diploms un naudas prēmija.

Taujenai (Lietuva) pašvaldības vadītāja Elvyra Tulušiene dalījās pieredzē par jauniešu iesaistīšanu kultūras un mākslas aktivitātēs. Taujenai jaunāko klašu skolēni vākuši un apkopojuši dzejoļus un dziesmas par stārķi, bet vecāko klašu skolēnu veikums - apgleznota pilsētas centrālā autoosta. Nākamvasar tikām uzaicināti uz teātra festivālu skolu jauniešiem, kas tradicionāli Taujenai pilsētā tiek organizēts reizi divos gados.

Arī Ramygala (Lietuva) pašvaldības vadītājs Valdas Chirv nākamvasar uzaicināja ESCO dalībnieku komandas uz jau tradicionālo keramikas simpoziju. Interesanti, ka Lietuvas kalendārā kā atceres dienas tiek atzīmētas stārķu sagaidīšanas diena - 25. marts un pavadīšanas diena - 20. augusts.

Konferences gaitā tika izvirzītas interesantas idejas un priekšlikumi, kā arī veicamie darbi nākošajam periodam.

Saskaņā ar Statūtiem, notika arī Organizācijas valdes vēlēšanas. Uz jaunu termiņu – 2 gadiem vienbalsīgi tika ievēlēta valde tās līdzšinējā sastāvā - priekšsēdētājs Jānis Bakmanis, priekšsēdētāja vietnieks – Werner Krumbein un koordinatore Ilona Trēziņa.


Attēlā: Pieņemšana Daugavpils rajona padomē

Pēc darba konferencē sekoja pieņemšana Daugavpils rajona padomē, iepazīšanās ar Demenes pagastu un pašvaldības iestādēm - skolu, bērnu dārzu, bibliotēku, aprūpes centru „Paspārne”, kultūras namu. Notika tikšanās ar pagasta deputātiem. Demenes baznīcā, skolā un kultūras namā klausījāmies koncertus, kuru programma sarūpēta atbilstoši konkrētās iestādes stilam. Tā skolā bērni parādīja savas prasmes teātra spēlēšanā un dziedāja. Savukārt, kultūras namā mūs priecēja dejotāji, bet baznīcā - garīgās mūzikas sniegums. Vakaru pavadījām zemnieku saimniecībā, baudot tradicionālajā latgaliešu viesmīlībā sarūpēto cienastu un sadancošanu.

Nākamā diena veltīta atpūtai un ekskursijām. Pēc apskates ekskursijas pa lietaino Daugavpili, viesojāmies Kalistratova namā, kur izvietota krievu kultūras biedrība. Pēc ļoti interesantās iepazīstināšanas ar biedrības paveikto krievu kultūras tradīciju apkopošanā un popularizēšanā, sekoja ne mazāk aizraujošās pusdienas krievu gaumē. Pēc tam sekoja sirsnīga sagaidīšana ukraiņu kultūras biedrībā. Mūsu organizācijas delegācija no Busk (Ukraina) tās vadītāja Vasyl Vovk vadībā centās pārspēt mājiniekus - Daugavpils ukraiņu ansambli - dziedātprasmē.

Vēl J. Raiņa māju Birkenelē apmeklējums, un tad jau pošamies atvadu vakariņām.

Svētdienas rīts ataust saulains. Laba ceļa vēlējumi, un mēs atvadāmies no draudzīgās Demenes, lai turpinātu sadarbību un tiktos jau nākamgad.

Ilona Trēziņa, ESCO koordinatore, autores foto