Staicele - Reportāžas - Svētā putna "Pivälind" svētki - 1.daļa

21.07.2007.

Svētā putna „Pivälind” svētkos gaviļnieku kārtā trīsgadīgie staicelieši

Kādu brīdi atpakaļ arī staicelieši sāka domāt par jaunu tradīciju - bērnu svētkiem pilsētā, vai citādi sakot, mazuļu svinīgu uzņemšanu pilsētnieku kārtā. Kad un kā to darīt, ar kuriem sāksim – bija jārod atbildes uz daudziem jautājumiem.


21. jūlijā, Vidzemes lībiešu svētkos, stāvam pie skaisti sapostas Stārķu pils un gaidām trīsgadīgos bērniņus kopā ar vecākiem, lai viņus ieceltu galminieku kārtā.

Kāpēc tieši trīsgadīgos? Te domas dalās un droši vien dalīsies, bet trīs gadiņi ir tas brīdis, kad bērniņš kļūst arvien patstāvīgāks un sāk aktīvi iekļauties sabiedriskajā dzīvē, var ar interesi piedalīties svētkos – tad arī mēs ņipro un darbīgo mazuli gaidām un uzņemam savā vidū.


Bērni kopā ar vecākiem klausās pasaku par Stārķu pils rašanos, ko stāsta pils rotaļnieks (Vineta Dance).

Audioieraksts - Pasaka par Stārķu pils celšanu un saimnieka uzruna (11min, 2.7Mb) >>>


Pasaku uzmanīgi klausās Elvijs kopā ar mammu un Marta kopā ar māsu.


Pils saimnieks, pilsētas domes priekšsēdētājs, Jānis Bakmanis uzrunā klātesošos: „Labdien Staicelē! Labdien, skaistā, jaukā, interesantā tradīcijā, kurai par pamatu kalpo stārķis. Pirmo reizi 2004. gadā dzimušie staicelieši tiek uzņemti Staiceles Stārķu pils galminieku kārtā. Tā notiks katru gadu un vēl simtiem gadu uz priekšu, bet šie ir pirmie.”

Ar Stārķu pils saimnieka rīkojumu Nr.1 galminieku kārtā tiek uzņemti sekojoši staicelieši: Agnija Morozova, Meldra Zālamane, Regnārs Sijāts, Gints Straume, Elvijs Tomsons, Marta Andersone, Vilis Tiltiņš, Lauris Skujiņš, Evelīna Madara Rudzīte, Markus Irmejs, Līga Kovisāre, Aija Anete Strokša, Justīne Kleimaste, Aleksandrs Aleksis Bergs, Paula Reide.


Pils saimniece, domes sekretāre, Ilga Šmite, katram bērnam dāvina māla piekariņu, ko darināja Staiceles Mūzikas un mākslas skolas audzēkņi kopā ar skolotāju Dignu Čuikovu. Putniņš veidots pēc lībiešu dzīvesvietās atrasto rotaslietu parauga. Attēlā: dāvaniņu saņem Gints.


Pils saimnieks dāvina katram bērnam jauku un pūkainu stārķīti. Attēlā: dāvanu saņem Marta.


Katrs mazais gaviļnieks saņem skaistu apliecību ar Stārķu pils zīmogu.


Stārķu pils galminieka apliecību pils saimnieks pasniedz Elvija tētim.


Bērna vecāki parakstās Stārķu pils grāmatā par apliecības saņemšanu. Attēlā: parakstās Markusa mamma.


Stārķu pils pasakainajā dārzā jaunie galminieki rāda savas prasmes iet rotaļā. Kopā ar vecākiem, brāļiem, māsām un pils rotaļnieku viss izdodas lieliski.


Katrs bērniņš tiek pie skaista balona, arī Aija Anete.


Ar kopīgi izrunātiem burvju vārdiem plašajā pasaulē tiek palaista ziņa par Stārķu pils jauno galmu:

   Stārķīši, stārķīši lidojiet,
   jauno ziņu pasaulei aiznesiet!
   Par stārķu pils lielo saimi,
   par jauno stārķēnu prieku un laimi!

Videoieraksts - daži fragmenti par notikumiem pilī (2min36s, 16Mb) >>>


Lielā iela pilsētā pārvērtusies par mākslinieku ielu, to atklāj jaunie galminieki


… un vērtē katru sniegumu, jo pils kase šodien viņu rīcībā.


Ēkā „Ceplis” mākslinieces Digna un Ingrīda bērnus sagaida ar konfektēm.


Pils rotaļnieks izmanto iespēju un steidzas sapucēties, lai kopā ar bērniem tālāk dotos uz šūpošanos pilsētas tirgus laukumā.


Vai viņi sapņo par lidošanu? Šūpolēs Vineta ar Gintu.


Šūpolēs Lauris ar māsu, viņiem blakus Regnārs.


Meldrai šodien īpaša diena – uzņemšana Stārķu pils galminieku kārtā, vārda diena, viņas fotogrāfija uz tikko iznākušās grāmatas „50 gados ieaustie sapņi” vāka… Laikam tāpēc mazā gaviļniece bija nenogurdināma un svētkos dancoja līdz deviņiem vakarā. Ja mamma ļautu, varētu arī ilgāk…


Ar krāsaino stārķiem un baloniem greznoto autobusu mazuļi kopā ar vecākiem tika gaidīti kafejnīcā Kāre”.


Vēsais kārums, kokteilis „Stārķēns”, labi atveldzē pēc interesantā triju stundu ceļojuma saules un mākslas piestarotajā pilsētā.


Pārsteigums vecākiem – šampanietis!

Vecāki saka paldies par jaukajiem svētkiem bērniem un iesaka šo tradīciju pilsētā noteikti saglabāt, lai nākošajā gadā Stārķu pils galmu papildinātu arī 2005. gadā dzimušie staicelieši.

Sagatavoja Ieva Drone