Staicele - Reportāžas - Latvijas kausa izcīņa lidmodelismā

19.05.2007.

Latvijas kausa izcīņa lidmodelismā

Videofragments 1.6Mb >>>

19. maija rīts uzausa saulains un jauks. Uz Rīgu, kur notika Latvijas kausa Rīgas pavasaris sacensības raķešu lidmodelismā, brauca arī Staiceles interešu izglītības centra Krustpunkti lidmodelisma pulciņa labākie modelisti. Kā ies sacensībās? Tādas domas šaudījās pa galvu līdz pat Rīgai. Kā nu nē, ja šogad modeļi S-6-A klasē ir pavisam citādi – divas reizes garāki un resnāki, respektīvi, atbilstoši starptautiskās aeronautikas sporta federācijas FAI noteikumiem. Ar šāda veida modeļiem var startēt Pasaules kausa izcīņas sacensībās, kuras notiek daudzās Eiropas valstīs: Lietuvā, Polijā, Slovākijā, Čehijā, Latvijā, Vācijā, Šveicē, Turcijā, Slovēnijā, Spānijā, Maķedonijā u.c., kā arī Eiropas un Pasaules čempionātos. Nav pilnīgas skaidrības par modeļa dzinējiem. Parādīti ir Ukrainas, Polijas, Slovākijas un Čehijas dzinēji, – kuri labākie dotiem modeļiem dotajos laika apstākļos, nav zināms. Ja ir bezvējš, tad labāk startēt ar dzinējiem, kuriem neliels sākuma ātrums, toties tie darbojas ilgāk. Ja ir vējš, tad labāk startēt ar dzinējiem, kuriem impulss lielāks, bet darbības laiks īsāks – tā var iegūt lielāku inerci, lai vējš nenovirza modeli no vertikālā lidojuma. Tiesneši vērtē modeļa lidojuma ilgumu, protams, jāievēro arī sacensību noteikumi – no modeļa nedrīkst atdalīties dzinējs (izņemot planierus), kā arī citas detaļas. Modelis var aizlidot ļoti tālu, tādēļ tiesnešiem ir binokļi.

Spilves lidostā, kur notika sacensības, ieradāmies pēc plkst. 11, sacensību sākums – plkst. 12. Sabrauca komandas no Rīgas, Liepājas, Daugavpils, Talsiem – pavisam 11. Interesanti, - kamēr sacensību tiesneši iekārtoja starta vietas, augstu debesīs lidoja helikoptera modelis – ar tālvadības pulti veicot dažādas figūras.

|
Lidinājās arī pūķi, deltaplāni, lidmašīnas.


Attēlā: sacensību galvenais tiesnesis Roberts Brīvnieks no Rīgas pārbauda mūsu zēnu Edija Buša un Maira Plūmes raķetes un reģistrē, atļaujot startēt.

Iekārtojām starta vietu – novietojām palaišanas stieni un pulti. Pēc sacensību noteikumiem dzinējs jāiedarbina ar tālvadības pulti. Modeļi tika reģistrēti, katram sportistam viena raķete un viens planieris, kuras jāpalaiž divas reizes. Vērtējot lidojuma ilgumu 1 sekunde – 1 punkts. Uzvar tas, kuram vairāk punktu. Sarežģīti, jo jāatrod modeļa piezemēšanās vieta. Lai to izdarītu, jābūt pašam labā fiziskā formā vai jābūt labam palīgam. Tad jāsagatavo modelis otram startam – jāievieto un jāpiefiksē dzinējs, rūpīgi jāsaloka un jāievieto modelī glābšanas sistēma, S-6-A modeļu klasē tā ir lenta ar izmēriem 1:10. Sacensību planieru klasē turpretim obligāti jāatdalās dzinējam, kuram uz zemes jānolaižas ar lentas palīdzību.

Katrā komandā 3 dalībnieki, katram dalībniekam uz starta var būt viens palīgs, bet uz lauka palīgu skaits nav noteikts. Mūsu zēni startēja ar divām komandām. Katrai modeļu palaišanas reizei atvēlēta viena stunda, kuras laikā jāstartē. Starta zonā var ieiet tikai ar tiesnešu atļauju, kuri vispirms pārbauda modeļa atbilstību pieteikumam.


Attēlā: Valdis Celms un Roberts Klimovičs (V. Celma palīgs) ievieto raķeti starta ierīcē.


Attēlā: Staiceles 1. komandas labākais sportists Jānis Vanags gatavo raķeti startam.

Pirmie startēja S-6-A klases modeļi – raķetes, kurām jānolaižas uz zemes, bremzēšanai izmantojot lentu (lenta var būt no paīra, auduma, lavsāna u.c.), kuru katrs dalībnieks var salocīt un izveidot tā, lai būtu lielāka pretestība, krītot uz zemi.


Attēlā: Valdis Celms ar raķeti un bremzējošo lentu. Modelis ir veiksmīgi atrasts.

Kontroles laiks – 3 minūtes. Tas nozīmē, ka maksimālais punktu skaits, ko var iegūt sportists vienā lidojumā - 180 punkti. Vienīgais, kurš to iespēja palaižot lentas un planierus, bija mūsu Jānis Vanags.


Attēlā: Jāņa Vanaga raķete startē, vēlāk uzrādot lidojuma labāko laiku.


Attēlā: Starta tiesnesis uzmanīgi vēro Jāņa Vanaga raķetes lidojumu binoklī.

Jānis visnopietnāk bija gatavojies šīm sacensībām – rezultātā 1. vieta individuālajā vērtējumā S-4-A planieru modeļu klasē. Jānis sacensībās bija noskrējis, sekojot lentas un planieru lidojumam, vairāk par 10 km. Diemžēl labi noregulēts un kvalitatīvs modelis tā arī, pārlidojis visam lidlaukam pāri, pazuda pilsētas plašumos.

Otrs labākais no mūsu komandas bija Valdis Celms. Kā nu nē, ja Valdim ir pietiekoša pieredze piedaloties sacensībās jau trešo gadu!


Attēlos: Startam tiek gatavots Maira Plūmes planieris.

Draudzīgi un saliedēti strādāja Staiceles 2. komanda: Kārlis Broms, Edijs Bušs, Mairis Plūme, kopvērtējumā iegūstot 3. vietu, apsteidzot komandas no Liepājas, Daugavpils, Talsiem un Rīgas.

Ļoti daudz saviem biedriem palīdzēja Mārcis Kreštafovičs, Ingus Talcis, Ludis Ustrisovs, Roberts Klimovičs. Nebija viegli orientēties uz lielā lidlauka un sekot modeļu lidojumiem. Diemžēl aizlidoja 2 planieri un 1 raķete.

Gandarījums bija liels, saņemot kausus – pirmā komanda par izcīnīto 1. vietu, otrā komanda – par trešo vietu.


Attēlā: Kārlis Broms saņem Staiceles 2. komandas izcīnīto kausu.


Attēlā: Komandu vērtējumā kausus ieguva:
1. vietā - Staiceles 1. komanda (kapteinis J. Vanags),
2. vietā – Rīgas Tehniskā jaunrades nama ANNAS-2 1. komanda,
3. vietā – Staiceles 2. komanda (kapteinis K. Broms).

Zēni jau kaļ plānus nākamajam gadam – kaut kas ir jāizmaina modeļu konstrukcijās, lai varētu vieglāk sekot to lidojumiem. Jānis Vanags un Valdis Celms jau šogad varētu startēt Latvijas junioru izlases sastāvā Eiropas čempionātā, kas notiks augustā Slovākijā, Košicē. Problēma – finansējums. Žēl, ka Latvijas raķešu modelisma sporta federācija, kuru vada liepājnieks A. Bača, nespēj atrast finansējumu, lai sūtītu uz sacensībām mūsu labākos sportistus. Brauc tie, kuri spēj samaksāt nebūt ne mazo dalības maksu – vienam sportistam nepieciešami 300 – 500 EUR. Nekas. Ir jāstrādā un jāapgūst daudzas praktiskās iemaņas, kuras ļoti noderēs turpmākajā dzīvē.


2. rindā no kreisās: Roberts Klimovičs, Valdis Celms, Jānis Vanags, pulciņa vadītājs Edgars Konstantinovičs, Ludis Ustrisovs, Mairis Plūme.
1. rindā no kreisās: Kālis Broms, Edijs Bušs, Mārcis Kreštafovičs, Ingus Talcis.
Autobusā šoferis Atis Eglītis.
 

Teksts – Edgars Konstantinovičs, LNIIC Krustpunkti lidmodelisma pulciņa vadītājs,
Foto – Ieva Drone